TOP

Aranżacja niewielkiej przestrzeni mieszkalnej

Projektowanie wystroju niewielkiego mieszkania to spore wyzwanie dla właścicieli lokalu. Coraz częściej zdarza się, że proszą oni o pomoc doświadczonych architektów, którzy dzielą się swoją wiedzą oraz pomysłami. Ciekawe i funkcjonalne zaaranżowanie niewielkich mieszkań jest kluczem do tego, aby mieszkać wygodne i komfortowo. Od czego zacząć planowanie wystroju wnętrza? Oto kilka przydatnych wskazówek!

Pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie każdej przestrzeni – uważajmy na wnęki oraz wszelkie nierówności, które mogą zmienić wyniki pomiarów. Dla wielu osób wnęki są miejscami problematycznymi, architekci udowadniają jednak, że można wykorzystać je w ciekawy sposób. Podczas mierzenia zwracajmy uwagę na detale – jeśli w mieszkaniu są skosy musimy uwzględnić je w planie meblowania.
Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z propozycjami znanych i cenionych architektów wnętrz. Ich prace znajdziemy przede wszystkim w licznych katalogach wnętrzarskich, ale i na portalach poświęconych temu zagadnieniu. Przeglądając kolejne aranżacje zwracajmy uwagę na kolory, detale. Ważne jest także, aby pomieszczenie było dopasowane do naszych potrzeb – to powinna być dla nas kwestia priorytetowa.

Wybieramy kolory, desenie

W niewielkich mieszkaniach musimy zadbać o to, aby ściany pozwalały na odbijanie światła i optyczne powiększanie pomieszczeń. Takie rozwiązanie jest możliwe poprzez zastosowanie jasnych kolorów farb oraz tapet. Możemy wybierać również produkty w których strukturze znajdziemy opalizujące drobinki – efekt będzie jeszcze bardziej widoczny.
Unikajmy nieregularnych deseni czy dużych wzorów – sprawią one, że pomieszczenie stanie się znacznie mniejsze.

Meblowanie to jedna z przyjemniejszych czynności – w przypadku małych mieszkań musimy jednak być także pragmatyczni. Wybierajmy elementy, które faktycznie będą przydatne. Szafy powinny być pojemne, szafki umieszczone w miejscach, gdzie będą pomocne. Również łóżka czy stoły wybierajmy tak, aby nie zajmowały zbyt dużej powierzchni.
Czytaj więcej na masaarchitekci.pl.

Categories Dom i Wnętrze
wtrawiepiszczy.com.pl zestawy wypoczynkowe ogrodowe Stylowe meble ogrodowe na patio