TOP

Budowa domu – czy można zaoszczędzić?

Budowa domu to olbrzymi wydatek – najczęściej w tym celu zaciągamy spore kredyty, które równomiernie dzielone są na zakup działki na budowę oraz kupno materiałów budowlanych. Koszty są olbrzymi! Czy istnieje jakakolwiek możliwość, że zdołamy zaoszczędzić? Warto przyjrzeć się temu problemowi z bliska!

Kupno działki – taniej!

Wybierając konkretną lokalizacją na nasz dom możemy również szukać w miejscach mniej atrakcyjnych, niekoniecznie położonych w zielonych okolicach. Może okazać się, że ziemia w sąsiedztwie innych domów czy na gruncie o podmokłej strukturze będzie znacznie tańsze. Oczywiście w drugim przypadku nieco pieniędzy będziemy musieli wydać na odpowiednia melioryzację ziemi.

Oszczędzanie na materiałach?

Oszczędzanie na materiałach nie jest dobrym pomysłem – kupowanie tańszych zamienników nieznanych firm może się skończyć w najlepszym wypadku poprawkami, które szybko wyrównają nasz rachunek finansowy lub znacząco go podniosą.

Tańszy gotowy projekt

Okazuje się, że oszczędności możemy szukać również w samych projektach domu. Zamiast tworzyć go od zera możemy zdecydować się na kupno projektu gotowego, dopasowanego do naszych oczekiwań. Tworząc projekt od podstaw musimy poczekać kilka tygodni, wiąże się to również ze spotkaniami z architektem. Każda poprawka będzie kosztować nad dodatkowe pieniądze!

Zastanawiając się nad gotowymi projektami domów jednorodzinnych z poddaszem sprawa jest znacznie prostsza – wystarczy wybrać interesujący nas wzór… i już! Warto wiedzieć, że jako klienci nie możemy wiele zmienić w gotowych projektach, a wszelkie zmiany kosmetyczne muszą być uzgodnione z autorem projektu i przez niego zaakceptowane. Możliwe jest także, że dodatkowo za nie zapłacimy. Dalej są to jednak koszty znacznie niższe niż tworzenie projektu od zera! Dodatkowo oszczędzamy wiele czasu – właściwie od razu możemy przystąpić do budowy!

Categories Dom i Wnętrze