TOP

Co to jest logistyka

Logistyka to bardzo złożone zjawisko, dość trudne do zdefiniowania. Jest to, w szeroko rozumianym pojęciu, proces mający na celu przepływ danego dobra od punktu, z którego pochodzi do punktu, do którego ma dotrzeć. Wiąże się z tym wiele innych dodatkowych kwestii.

Po pierwsze dobrem może być wiele różnych rzeczy. Przedmiotem zainteresowania, z punktu logistyki może być przedmiot, jakiś surowiec, materiał, półprodukt, usługa lub nawet informacja. Wszystko odbywa się po to, by klient otrzymał to czego chce.

Oprócz samego dostarczenia do celu, przed logistyką stawia się również inne wyzwania. Cały proces ma przebiegać szybko i tanio. Czas jest tutaj kluczowym czynnikiem i miarą świadczonych usług. W dzisiejszym czasie jest on niezmiernie istotny i czas trwania dostawy musi być możliwie jak najkrótszy. Cena przewozu, całego procesu logistycznego jest tak samo ważna jak czas jego trwania. Zminimalizowanie pośredników, ogniw uczestniczących w procesie jest bardzo ważny zarówno z punktu widzenia klienta jak i osoby świadczącej usługi.

Logistyka w żadnym razie nie ogranicza się do zwykłej dostawy. Proces niesie za sobą wiele innych zadań. Proces ten należy odpowiednio zaplanować, kontrolować, nadzorować, analizować. Wyłapanie ewentualnych błędów, nieergonomicznych części procesu logistycznego jest również częścią przedsięwzięcia. Następstwem takich analiz jest wdrożenie usprawnień, zmian, które ulepszają tylko usługę. Dodatkowo takie modyfikacje mogą obniżyć całe koszty. Logistyka jest ściśle powiązana z transportem, informatyką i rynkiem ekonomicznym. Te czynniki odpowiadają za kształtujące się ceny i poziom oraz jakość świadczonych usług. Do problematyki jakości w logistyce zalicza się także dostarczanie klientowi produktów w stanie idealnym, nienaruszonym, takim, jaki jest przez niego oczekiwany. Istnieją także różne działy logistyki, odpowiedzialne za konkretne funkcje. Zaliczymy do nich tak podstawową jak logistykę zaopatrzeń ale też tą związaną z produkcją i dystrybucją.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą E-promag.pl

Categories Biznes
Tags logistyka
http://ladnytaras.pl/oryginalnie-zaprojektowany-ogrod-jakie-elementy-wybrac/ https://imagesduo.com/nowoczesne-zaluzje-ogrodowe/ imagesduo.com