TOP

Czym jest saddle fitting?

Dopasowanie siodła, które stanie się harmonijnym spoiwem między jeźdźcem i koniem, to prawdziwa sztuka. To właśnie siodło sprawia, że czujemy się na koniu stabilnie, komfortowo i bezpiecznie, a wierzchowiec nie odczuwa zbyt dużego obciążenia oraz nie jest narażony na otarcia. I to właśnie ma gwarantować profesjonalna usługa saddle fitting.

Siodło skrojone na miarę

Saddle fitting, czyli po polsku pasowanie siodeł jest stosunkową młodą odnogą na polskim rynku usług jeździeckich. Mimo tego, że za granicą saddle fitting jest powszechny i popularny w jeździeckich kręgach, to w Polsce rozwija się dopiero od 15 lat. Pasowaniem siodeł zajmuje się profesjonalny saddle-fitter, czyli osoba, która przeszła fachowy kurs wiedzy o konstrukcji siodeł, budowy anatomicznej konia i człowieka.

Od prawidłowego dopasowania siodła zależy efektywność naszego treningu, bezpieczeństwo w czasie przejażdżki oraz komfort konia. Dobrze dopasowane siodło powinno równomiernie rozkładać ciężar ciała jeźdźca na jak największą powierzchnię grzbietu konia, aby niwelować miejscowy ucisk. Dzięki doradztwu profesjonalnego saddle-fittera, nasz koń będzie mógł cieszyć się nieskrępowaną swobodą ruchów, a my będziemy delektować się przyjemnością płynącą z jazdy.

Czym grozi niedopasowanie siodła?

Skutki nieprecyzyjnego dopasowania siodła nasze zwierzę odczuje bardzo dotkliwie. Początkowe otarcia i krępacja ruchów, usztywnienie, nienaturalne wygięcie mogą doprowadzić do poważnych urazów kręgosłupa. Źle dopasowane siodło odbija się również na współpracy na linii jeździec-koń, który może nie reagować na polecenia, rzucać głową, odmawiać skoku. Pamiętajmy, że to od nas zależy zdrowie i bezpieczeństwo ukochanego zwierzęcia.

Categories Ciekawe
goforthegoldcps.org opentstreetmap.org http://okna-renoma.pl/okna-pasywne-gdzie-mozemy-je-wykorzystac/