TOP

Czy każdy może zostać opiekunem osób starszych

Opiekowanie się osobami starszymi wymaga posiadania odpowiednich cech charakteru, którymi nie każdy człowiek może się pochwalić. Osoby, które chcą zostać opiekunami powinny bardzo poważnie się nad tym zastanowić. Dzięki niniejszemu artykułowi, dowiedzą się Państwo, czy posiadają niezbędne cechy, które są potrzebne do wykonywania pracy opiekuna osób starszych.

Jakie są cechy dobrego opiekuna

Opiekun powinien być osobą zdrową, w 100% sprawną i co najważniejsze musi posiadać dobrą kondycję. Mowa tutaj nie tylko o kondycji fizycznej, ale również kondycji psychicznej, która w tym zawodzie odgrywa bardzo ważną rolę. Dobry opiekun powinien posiadać także dużą cierpliwość i tolerancję. W zawodzie tym bardzo często zdarza się tak, że senior wymaga kilkukrotnego tłumaczenie, czy też nieustannego powtarzania tych samych czynności. Niezbędna jest także odpowiedzialność, zaradność, samodzielność i odporność na stres, który może przydać się w sytuacjach nieprzewidzianych. Nie można zapominać także o odpowiedniej empatii i wrażliwości na potrzeby osób starszych. Osoby, które chcą zostać dobrymi opiekunami cechować muszą się asertywnością. Umiejętność powiedzenia „NIE” jest bardzo przydatna podczas codziennej opieki nad seniorem. Na samym końcu warto wspomnieć także o uczciwości, która jest wymagana nie tylko w stosunku do seniora, ale również do jego rodziny.

Komunikatywność

Dobry opiekun osób starszych powinien być osobą bardzo kontaktową. Opiekunom skrytym bardzo trudno będzie nawiązać relację z osobami starszymi. Jeżeli chodzi o komunikatywność, to nie można zapominać także o znajomości języków obcych. Jeżeli planujemy wyjazd za granicę, to bez dobrej znajomości języka bardzo trudno będzie zbudować relację z podopiecznym i nawiązać swobodny kontakt z jego rodziną.

O czym należy pamiętać

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale w pracy opiekuna osób starszych bardzo dużym atutem jest także posiadanie prawa jazdy oraz brak nałogów. Jak łatwo się domyśleć wiele rodzin nie będzie chciało zatrudniać opiekunów, którzy palą papierosy albo zmagają się z innymi używkami. Jeżeli senior ma problemy z poruszaniem się, to niezbędna będzie także odpowiednia siła. Młode kobiety mogą mieć duży problem, aby pomóc starszej osobie wstać z łóżka i wejść na wózek. Jeżeli chodzi o warunki fizyczne, to z osobami starszymi i niepełnosprawnymi w wielu przypadkach zdecydowanie lepiej poradzą sobie mężczyźni, ale pamiętać należy o tym, że według statystyk mężczyźni stanowią jedynie 4-5% spośród wszystkich osób zatrudnionych w tym zawodzie.

Artykuł został przygotowany przez firmę Prosenior.pl specjalizującej się w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

Categories Ciekawe
duckduckgo domki holenderskie http://e-umowakupnasprzedazy.pl apartamenty w Szczawnicy Dobry dentysta kraków