TOP

Elegancka i ergonomiczna łazienka

Podczas urządzania czy remontowania domu szczególną uwagę należy zwrócić na łazienkę. To pomieszczenie wymaga zadbania o każdy szczegół, aby końcowym efektem była ładna i ergonomiczna łazienka. Od czego należy zacząć, gdy bierzemy się za projektowanie łazienki?

DOBREJ JAKOŚCI MATERIAŁY

Pierwszym krokiem jest dobranie kafelków. Powinny one być wykonane z dobrej jakości materiału. Kiepskiej jakości, porowate kafelki będą chłonąć wilgoć, powodując rozwój pleśni. A jak każdy wie – gdy już pleśń zadomowi się w łazience, niemożliwym jest jej doczyszczenie. Najlepiej więc po prostu zapobiegać jej rozwojowi.

Wybranie koloru kafelków jest również bardzo ważne. Musi to być oczywiście kolor, który nam się podoba. Jednakże, jest również kilka zasad doboru kolorów w pomieszczeniach. W małych łazienkach powinno unikać się ciemnych barw, ponieważ optycznie zmniejszą one pomieszczenie. Podobnie działają jaskrawe kolory.

ZATRUDNIJ SPECJALISTĘ!

Innym ważnym aspektem jest prawidłowe ułożenie kafelków. Muszą one dosyć ściśle do siebie przylegać, tak aby nie było między nimi wolnych przestrzeni. W tych przestrzeniach również może zagościć pleśń. Dlatego też warto poprosić dobrego montera o położenie kafelków, nawet gdy trzeba będzie przeznaczyć na to więcej pieniędzy.

Także ceramika łazienkowa bywa trudna do zamontowania i prawidłowego podłączenia do kanalizacji. W tym przypadku z pewnością przyda się pomoc hydraulika i wykwalifikowanych techników. Wtedy będziemy pewni, że wszystko będzie działać bezawaryjnie.

UMYWALKI, WANNY, WC – JAK TO WSZYSTKO ZGRAĆ?

Właśnie – pora teraz powiedzieć nieco więcej o ceramice łazienkowej. Dobór ceramiki łazienkowej – czyli wszelkiego rodzaju umywalek, bidetów, wanien, WC – może przyprawić o zawrót głowy. Wybór w sklepach budowlanych jest przeogromny. Dlatego też warto przed udaniem się do sklepu na spokojnie usiąść i pomyśleć, czego tak na prawdę potrzebujemy. Kabina prysznicowa czy wanna? Sedes stojący czy wiszący? Swoje preferencje warto zanotować i te notatki przekazać wykwalifikowanemu sprzedawcy. Specjalista oceni, czy dane zestawienie ceramiki jest ergonomiczne i czy preferowane elementy ceramiki zmieszczą się w pomieszczeniu.

GOTOWE PROJEKTY

W wielu sklepach dostępne są gotowe projekty łazienek. W przypadku gdy nie do końca wiemy, czego tak na prawdę chcemy lub potrzebujemy, warto zdać się na takie gotowe projekty. Również dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu na samodzielne projektowanie czy obmyślanie wyglądu łazienki, tego typu rozwiązanie jest idealne. W gotowych projektach dobrane są kafelki i cała ceramika łazienkowa. Tego typu „gotowce” można oczywiście modyfikować – dobrać inne kolory kafelków czy kształt wanny. Pamiętajmy również, że dobór dodatków – takich jak dywaniki łazienkowe czy zasłona do prysznica – pozwoli nam dodać osobistego akcentu naszej łazience.

Categories Dom i Wnętrze