TOP

Hot stamping, czyli jak uszlachetnić druk

Hot stamping to technika druku oparta o użycie folii hot-stampingowej i matrycy wypukłej, która wykonana jest z materiału przewodzącego ciepło. Inne nazwy tej techniki to hot-print lub termodruk. Brzmi to dosyć skomplikowanie, jednak jest to bardzo powszechnie używana metoda i każdy miał styczność z przedmiotami, które były tej technice poddane.

Hot stamping stosowany jest głównie w celu uszlachetnienia druku. Przy pomocy tej metody można uzyskać ciekawy efekt złocenia, który świetnie sprawdza się w folderach reklamowych, kalendarzach i wszędzie tam, gdzie chcemy przyciągnąć wzrok potencjalnego klienta. Termodruk umożliwia także ozdabianie i oznaczanie przedmiotów. Technika ta stosowana jest również do zabezpieczania druków przed kopiowaniem lub zmienianiem – tą metodą nakłada się także folie holograficzne.

Jak odbywa się proces hot stampingu? Potrzebna jest do niego specjalna folia oraz matryca. Folia do termodruku składa się z pięciu warstw. Pierwsza to warstwa poliestrowa PET, która jest fizycznym nośnikiem dla pozostałych warstw. Jej jakość ma duże znaczenie – to od niej zależy, czy folia będzie łatwo odwijała się z rolki (folia do hot stampingu zazwyczaj jest pakowana w ten sposób) oraz czy będzie można ją równo prowadzić w maszynach do termodruku. Druga warstwa jest rozdzielająca. Zazwyczaj zrobiona jest z silikonu lub termotopliwego wosku i pozwala ona na oderwanie warstwy nośnika od pozostałych warstw podczas hot stampingu.

Trzecia warstwa to lakier. Chroni on nadruk przed ścieraniem i może nadawać folii połysk lub barwę. Warto tu zauważyć, że wyróżniamy folie matowe, z połyskiem i półmatowe, a każdy z tych rodzajów może mieć różne barwy. W przypadku folii srebrnej, lakier jest bezbarwny. Czwarta warstwa to aluminium. Nadaje ono charakterystyczny, metaliczny połysk foliom, dlatego folie matowe nie posiadają tej warstwy. Piąta warstwa to klej. Za jego pomocą aplikowane są duże płaszczyzny folii oraz detale. Warstwa ta decyduje także o zastosowaniu folii. Do różnych rodzajów podłoża stosowane są różne kleje – inne do papieru, skóry, tworzyw sztucznych czy drewna.

Pięciowarstwowa folia przykładana jest do matrycy podgrzanej do stu stopni Celsjusza, na której znajduje się rysunek, nadruk. Rozgrzewa się wówczas warstwa klejowa i klej aktywizuje się w miejscach nadruku na powierzchni matrycy. Pozostaje tam razem z lakierem, aluminium lub barwą – w zależności od tego, jaki rodzaj folii był zastosowany.

Okazuje się zatem, że nazwa hot stamping brzmi nieco egzotycznie, ale sam proces jest raczej prosty. Potrzebna do niego jest matryca z nadrukiem, specjalna folia oraz maszyna do hot stampingu.

Urządzenia do termodruku można podzielić na trzy grupy: maszyny płaskie, maszyny cylindryczne i maszyny rotacyjne. Najlepszy efekt przetłaczania dają maszyny płaskie, ale ich minusem jest trudność w aplikacji bardzo małych i bardzo dużych elementów – z nimi dużo lepiej sobie radzą maszyny płasko-cylindryczne. Najbardziej wydajne są natomiast maszyny rotacyjne, ale ich koszty są dość wysokie.

Techniką nieco podobną do hot stampingu jest cold stamping. Technologie tych dwóch metod znacznie się od siebie różnią, ale stosowane są w podobnych celach.

Hot stampingiem warto się zainteresować przy przygotowywaniu druków, które mają pięknie wyglądać – metoda ta może je świetnie uszlachetnić.

Categories Ciekawe