TOP

Ilość węgla w stali a jej właściwości

W wielu przypadkach przeprowadzenie obróbek tokarskich jest niezbędne, ażeby stal nadawała się do użytku. Niestety, często jest to również niemożliwe. Od czego więc zależy podatność stali na obróbkę i jak można ją zwiększać lub zmniejszać?

Czym właściwie jest stal?

Przed omówieniem poszczególnych właściwości stali i tego, kiedy możliwa jest obróbka tokarska, a kiedy raczej nie warto określić, czym właściwie jest stal. Jak się okazuje, jest to jeden z najmocniejszych na świecie materiałów metalowych. Warto zauważyć, że nie jest to metal występujący w naturze. Stal jest stopem, czyli niejako mieszanką metali.

Z czego składa się stal? Patrząc na jej skład procentowy można by stwierdzić, że jest to po prostu żelazo z niewielką domieszką innych składników. Przede wszystkim tym innym składnikiem jest węgiel. Faktycznie, jeśli chodzi o układ procentowy jest go bardzo mało. Jednakże, nie oznacza to, że jest on nieistotny, Wręcz przeciwnie, to właśnie zawartość węgla jest odpowiedzialna za specyficzne właściwości stali.

Zmiana właściwości związana ze wzrostem zawartości węgla

Jak się okazuje, zawartość węgla w stali wcale nie zawsze musi być taka sama. Musi ona jedynie mieścić się w pewnych ramach, aby dany metal rzeczywiście można uznać stalą. Rzecz w tym, że zawartość węgla w stopie nie może nigdy przekroczyć wartości 2%. Jeśli tak by się bowiem stało, powstał materiał były żeliwem a nie stalą.

Jeśli chodzi o stal o wysokiej zawartości węgla sięgającej niemal 1% jest ona najmocniejszą dostępną stalą. Rzecz w tym, że generalnie zwykle jest tak, że im więcej w stali jest właśnie węgla, tym jest ona mocniejsza. Niestety, w przypadku mocnej stali z dużą ilością węgla nie za bardzo możliwa staje się obróbka tokarska co sprawia wiele problemów. Czasem bowiem przeprowadzenie obróbki blacharskiej jest bardzo przydatne strata tej możliwości krzyżuje plany.

Dużo żelaza mało węgla

Jak wspomniano, jeśli w stali jest dużo węgla, obróbka tokarska jest trudna lub nawet niemożliwa. Czy oznacza to, że lepsza jest stal z niewielką ilością węgla? Okazuje się, że wszystko zależy od okoliczności.

Czasem przeprowadzenie obróbki tokarskiej jest absolutnie niezbędne. W takiej sytuacji stal nie powinna mieć dużo węgla. Jednakże, w sytuacji, gdy od obróbki zdecydowanie ważniejsza jest solidność i twardość materiału, za lepszą należałoby uznać stal o maksymalnie dużej zawartości węgla w stopie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

Categories Ciekawe