TOP

Jak czyścić marmur w kuchni? Blaty, podłogi i wykończenia

Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja kuchennego marmuru to nie lada wyzwanie, które na początku może wydawać się proste, ale z upływem czasu, kiedy kamienne blaty tracą swój blask i zaczynają się na nich pojawiać różne naleciałości, nabiera dla posiadaczy marmuru w kuchniach zupełnie nowego znaczenia. Od czego zacząć i jak dbać o kamień w kuchni?

Kuchenne blaty marmurowe i ich czyszczenie

Wybór marmuru na materiał, z którego będą wykonane blaty w naszych kuchniach jest jednym z tych, który gwarantuje wysoką stabilność, trwałość i wytrzymałość blatu na lata. Jednocześnie wizualnie marmur z biegiem czasu traci na jakości i nie jest już tak piękny, ani lśniący, jak na początku. Dodatkowo, jeśli kroimy pewne domowe produkty bezpośrednio na kamieniu, a nie na desce, wówczas mogą się na nim pojawiać drobne ryski, a w nierówności przestrzeni zaczyna się wdzierać woda powodująca gromadzenie się w środku rys niebezpiecznych zarazków.

W początkowym etapie dbania o blaty kuchenne z marmuru, do ich mycia wystarczy jedynie zwilżona ściereczka i woda, ale z czasem, gdy są już na nich rysy, a w zagłębieniach gromadzą się drobnoustroje – sama woda nie wystarczy. Do pielęgnacji marmuru używa się wówczas impregnatów i środków czyszczących produkowanych ze specjalnej chemii do kamienia. Można o nich poczytać więcej tutaj: https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html, to właśnie te środki przywracają marmurowi blask, efekt lśnienia, ale i skutecznie zabijają zarazki rozwijające się w jego szczelinach. Profesjonalna chemia do marmuru pozwala korzystać z blatów kuchennych przez dziesiątki lat, bez obaw o to, że przenosić się z nich będą bakterie, mchy czy drobne algi – bezpośrednio na żywność podawaną domownikom. Wybierając chemię do czyszczenia marmuru warto też zwrócić uwagę na te produkty, które podlegają pełnej biodegradacji, dzięki czemu nie zalegają latami na kamieniu i tym samym nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Podłogi, meble, wykończenia – jak zadbać o marmur?

Podobną troską, jeśli chodzi o pielęgnację kamienia, należy objąć podłogi wykonane z niego w kuchni czy w innych częściach mieszkania, wykończenia mebli czy np. fronty szafek. Produkty chemii do kamienia znaleźć można  w profesjonalnych sklepach w całości poświęconych konserwowaniu wyrobów kamiennych, jak np. https://www.e-akemi.com. Tu jednak, z racji na fakt mniejszego zagrożenia dla dotyku palców, rąk czy ust – środki te nie muszą być w pełni biodegradowalne (chociaż mogą!) i można ich używać rzadziej, stosując metodę raz na jakiś czas. Po kamiennych podłogach chodzi się najczęściej w obuwiu i nie przyrządza na nich jedzenia, jak to wygląda w przypadku blatów kuchennych, dlatego i odświeżanie ich poprzez czyszczenie odpowiednimi preparatami nie musi być tak drobiazgowe i może jedynie pełnić rolę wspomagania kamienia w powrocie do estetyki wizualnej jak z dnia zakupu. Ciekawym produktem do czyszczenia podłóg marmurowych może być np płyn wywołujący tzw. efekt mokrego kamienia, czyli jego piękne lśnienie.

Categories Dom i Wnętrze
http://mundopediu.com/nowoczesne-meble-kuchenne-na-zamowienie/ http://pokrowce-ogrodowe.pl flyingmidshipmen.org