TOP

Jak dobrać rodzaj pokrycia dachowego

Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu, zazwyczaj najbardziej eksponowanym w krajobrazie. Stanowi niejako piątą elewację, wiążącą siedzibę człowieka z otoczeniem. Rodzaj pokrycia dachowego powinien być zarówno dopasowany do kolorystyki oraz formy pozostałych zewnętrznych części budynku, lecz także jak najlepiej wkomponowany w otaczającą przestrzeń.

Dachówka a blacha trapezowa

W nowoczesnych realizacjach architektury mieszkalnej oraz usługowej stosowane są przede wszystkim pokrycia dachowe w postaci dachówki ceramicznej oraz blachy trapezowej. Pierwsze z nich zostało wynalezione przez ludzkość już w starożytności, gdy zaczęto wypalać pionierskie gliniane elementy. Obecnie nowoczesne formy budynków są podkreślane przez dachówki płaskie, natomiast tradycyjna esówka czy mnich i mniszka stosowane są w realizacjach historyzujących lub podczas renowacji obiektów zabytkowych.

Blacha trapezowa to materiał, który doskonale wpisuje się w kontekst nowoczesnej architektury. Coraz bardziej wymagające formy budynków, a co za tym idzie także i dachów, łatwiej pokryć blachą podatną na kształtowanie. Ponadto kolorystyka oraz struktura materiału podkreśla minimalistyczną stylistykę, niezwykle chętnie stosowaną we wszystkich obiektach, charakteryzujących się wysokimi walorami estetycznymi.

Na wsi czy w mieście?

Choć w większości regionów polskich tradycyjne budownictwo wiejskie zostało wyparte przez katalogowe rozwiązania domów jednorodzinnych, to niekiedy warto kolorystyką czy strukturą dachu nawiązać do historycznych cech danego obszaru. Także podczas odnawiania starego domu na wsi, stylizowanego na polski dworek, opłaca się wykorzystać tradycyjną karpiówkę czy esówkę. Warto także wziąć pod uwagę, że dach zazwyczaj wygląda najkorzystniej, gdy jest ciemniejszy niż elewacja.

Bywa jednak tak, że osiedla wielskie czy małomiasteczkowe są pełne po brzegi nowoczesnej architektury. W takim wypadku blacha trapezowa nie będzie wyrazem nadmiernej odmienności od otoczenia. Tego rodzaju pokrycie doskonale sprawdzi się także w domach usytuowanych w mieście czy na suburbiach. Powszechny kontekst nowoczesnych technologii budownictwa w pełni usprawiedliwi wykorzystanie tego materiału.

Kształt dachu

Zastanawiając się nad wyborem pokrycia dachu, należy także wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowych. Blacha trapezowa sprawdzi się niemalże na każdym dachu, zarówno bardzo płaskim, jak i spadzistym. Możemy mieć natomiast problem z dopasowaniem dachówki, która powinna być stosowana na połaciach o średnim i dużym spadku, to jest przekraczającym 20°. W zależności od rodzaju ceramicznego pokrycia wartości minimalnego spadku dachu różnią się od siebie.

Równie ważnym elementem, jakiego nie powinniśmy lekceważyć, jest obciążenie konstrukcji budynku przez poszczególne rodzaje pokrycia dachowego. O wiele lżejszy dach pozwala konstruować blacha trapezowa. Jeśli jednak zdecydujemy się na dachówkę, należy dokładnie sprawdzić warunek nośności, szczególnie w przypadku renowacji starych obiektów.

Tekst przygotowany we współpracy z firmą Budmax-Metal

Categories Dom i Wnętrze