TOP

Montaż blachy trapezowej

Blacha trapezowa jest tradycyjnym pokryciem dachu, które stosuje się na całym świecie. Może służyć zarówno jako wykończenie elewacji, jak i podbicie dachowe. Często ludzie zadają sobie pytanie w którym miejscu najlepiej jest ją mocować. Otóż blachę trapezową montuje się na dole fali.

SZTYWNE POKRYCIE, CZY TEŻ FOLIA?

Jeśli ma się wybór dotyczący wstępnego pokrycia dachu, to znaczy, że dach posiada kąt nachylenia, który przekracza 10-20 stopni i gdzie można zastosować tylko i wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć sporo różnych czynników. Co prawda folie są materiałami innowacyjnymi, jednakże nie nadają się pod wszystkie rodzaje materiałów pokryciowych. Sztywne poszycie można spokojnie stosować w dachach, które posiadają dowolny kąt nachylenia. Nadaje się ono pod wszystkie pokrycia ostateczne, lecz niestety jest stosunkowo drogie. Jeśli dachy posiadają skomplikowane kształty i konstrukcje, ekonomiczniej jest użyć folii. Typowe deski oraz płyty wymagają docinania ich, a wtedy może powstać duży odpad drewna, które wcale nie jest tanie.

MONTAŻ BLACHY TRAPEZOWEJ


Montaż blachy trapezowej rozpoczyna się podobnie jak w przypadku blach dachówkowych. Na samym początku trzeba sprawdzić geometrię dachu. Okap powinien stanowić bazę dla montażu blach. Arkusze układa się z reguły w ten sposób, aby zawsze tworzyły kąt prosty z okapem. Dobrze by było, gdyby Łaty był zamocowane równolegle do linii okapu a prostopadłe do krawędzi bocznych dachu. Odległość między łatami musi wynikać między innymi z projektu technicznego. Jednakże, kiedy nie ma takich informacji, w projekcie zalecany jest standardowy rozstaw łat, czyli co 0,50 cm miedzy sobą zaczynając od pierwszej łaty przy okapie dachu.

Najlepiej jest rozpocząć montaż blach trapezowych w kierunku przeciwnym do wiatru, który najczęściej wieje w danej okolicy. Blachę trapezową mocuje się do łat przy pomocy wkrętów o odpowiedniej wielkości z gumową podkładką.

Wkręty wkręca się zawsze w dolną część trapezu. Zakłady podłużne blach powinny być pojedyncze albo podwójne. Te drugie stosuje się zazwyczaj w miejscach, które są w szczególności narażone na dodatkowy spływ wody. Blachy trapezowe na zakładach trzeba zamocować dwoma wkrętami.

Zaleca się również, że kiedy będzie się zamawiać blachy w połaciach dachowych, w których występują kominy, okna dachowe, czy też tak zwane kosze (są to miejsca docinania blach) to można zamawiać dane arkusze dłuższe od tradycyjnych 150 mm do 300 mm.

Podczas przeprowadzania montażu trzeba wszystkie opiłki oraz wióra usunąć z blach za pomocą szczotki, która będzie posiadać miękkie włosie. Ma to przede wszystkim zapobiec powstawaniu nalotu korozyjnego oraz uszkodzenia powierzchni blachy. Wszelkie miejsca cięć blachy do koszy, kominów, okien dachowych, czy też zarysowań w czasie prac montażowych dobrze jest zamalować lakierem zaprawowym.

Oczywiście blachy można także montować do ścian budynków jako elewację. Wówczas dobrze jest mocować arkusze od dołu do góry, a minimalny zakład poprzeczny powinien wynosić 150 minimetrów.

Artykuł powstał we wspópracy z firmą Budmax-Metal

Categories Dom i Wnętrze