TOP

O frontach i blatach słów kilka

Z urządzaniem kuchni jest tak samo, a nawet trudniej niż z urządzaniem każdego innego pomieszczenia w domu. Meble kuchenne w założeniu mają nam służyć przez długie lata, dobrze więc zastanowić się nad tym, jaka ich jakość i wykonanie będą satysfakcjonujące zarówno z punktu użytkowania pomieszczenia jak i zasobności portfela.

A! Front…czyli z czego robi się szafki?

Najtańszym rozwiązaniem na rynku jest zabudowa kuchenna wykonana z płyty wiórowej. Te najczęściej pokrywane są okleinami w rozmaitych kolorach, także zbliżonych do naturalnego rysunku i barwy drewna. Niestety, takie meble są najbardziej podatne na uszkodzenia z powodu wilgoci, czy wady wynikające z zastosowania niewystarczającej ilości kleju.

Nieco więcej możliwości dają meble kuchenne z płyty MDF, które również są oklejane folią PCV, ale są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i działanie wody. Fronty wykonane z płyty pilśniowej można także malować i lakierować (na mat lub połysk) uzyskując zabudowę o nowoczesnym i ciekawym wyglądzie. Najdroższym rozwiązaniem spośród mebli pilśniowych są fronty fornirowane, czyli z wykorzystaniem cienkiej warstwy naturalnego drewna. W ten sposób uzyskuje się wyjątkowo ekskluzywny wygląd szafek, bez obciążania portfela.

Meble kuchenne wykonane z prawdziwego drewna (najlepiej o twardej, zbitej strukturze, odpornego na zarysowania i wgniecenia jak dąb, czy olcha lub egzotyczne gatunki) to zdecydowanie najwyższa półka cenowa. Jeśli jednak pragniemy cieszyć się jakością na lata, a meble traktujemy także jako inwestycję, zakup drewnianej zabudowy będzie dobrą decyzją.

Blat blatowi nierówny

Jednolite, długie blaty z wycięciami na płytę grzewczą i zlewozmywak to już symbol nowoczesnej kuchni. Te z kolei wykonuje się z płyty laminowanej (płyty wiórowej zabezpieczonej laminatem), konglomeratu lub z materiałów naturalnych: drewna i granitu lub marmuru. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety jak i wady. Do zalet laminatu należy ich niska cena, zróżnicowany wygląd i względna odporność na zabrudzenia a także łatwość pielęgnacji.

Należy raczej unikać blatów wykonanych z litego drewna nieodpornego na wypaczanie. Blaty granitowe są odporne na większość uszkodzeń mechanicznych, nie szkodzą im też używane w kuchni kwasy, a czyszczenie nie przedstawia większych trudności. Blat granitowy jest jednak ciężki a jego montaż oraz cięcie nie należą do najłatwiejszych. Oprócz tego na rynku dostępne są stosunkowo drogie blaty kompozytowe o dobrych parametrach użytkowych, które można idealnie dopasować do kształtu zlewozmywaka.

Artykul powstał dzięki pomocy firmy P.P.H.U. JANMAR II

Categories Dom i Wnętrze