TOP

Obróbki blacharskie – stały element każdego dachu

Budowane przez nas dachy posiadają różnego rodzaju pokrycie. Jego rodzaj zależy od wielu czynników, w tym między innymi od budowy dachu. Niezależnie jednak od pokrycia, prawie w każdym przypadku konieczne jest zamontowanie obróbek blacharskich.

Kiedy montować obróbki z blachy?

Wydawać by się mogło, że do pokrywania konkretnego dachu używa się jednego materiału. Jednakże, nawet jeśli nie pokrywamy dachu blachą, w większości przypadków jesteśmy zmuszeni użyć obróbek blacharskich. Również dach, który pokryliśmy dachówkami nieraz trzeba wesprzeć blachą.

Warto pamiętać, iż często nie jest możliwe zrobienie obróbki blacharskiej na placu budowy. W takiej sytuacji, blacha musi być pocięta wcześniej, jeszcze w warsztacie. Wymaga to oczywiście wcześniejszego wymierzenia jakiego rodzaju obróbek blacharskich potrzebujemy. Nie jest to łatwe, dlatego pracę tę powinno się raczej zlecić zawodowcom.

Miejsce montowania

Istnieje kilka strategicznych punktów na dachu, w których obróbki blacharskie muszą być bezwarunkowo zamontowane. Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie okap. Ponadto, koniecznie trzeba zamontować blachę w koszach oraz na czubku spadzistego dachu.

Ponadto, wyjątkowo dużo pracy trzeba włożyć w montowanie obróbek blacharskich zawsze wtedy, gdy nasz dach ma niezbyt standardowy kształt. W takim przypadku bowiem na dachu pojawia się bardzo wiele miejsc, w których obróbki powinny się znaleźć. Również okolice takich elementów dachu jak komin, czy tez okno dachowe powinny być pokryte obróbkami blacharskimi.

Po co montować obróbki blacharskie?

Wiemy już, że obróbki montuje się na różnych dachach w wielu miejscach. Warto jednak zastanowić się, po co w ogóle się to robi. Dlaczego właściwie obróbki są tak potrzebne.

Niewątpliwie, często montuje się je tylko ze względów estetycznych. Dach bez zamontowanych obróbek blacharskich wygląda nieraz, jakby był niedokończony. Ponadto, obróbki chronią dach przed przeciekaniem, dzięki czemu na strychu nie pojawi się woda, ani grzyb na suficie.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

Categories Technologia
https://iee802.org/pomysly-na-to-jak-urzadzic-taras-w-stylu-nowoczesnym/ memoriasdovicedo.org ekskluzywne leżaki ogrodowe