TOP

Ogrzewanie, szczelność i wilgoć w mieszkaniu

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego mogą być bardzo wysokiej. Nawet w mieszkaniu  chcemy mieć przyjemne ciepełko, nie płacąc zbyt wiele za centralne ogrzewanie. Musimy jednak uważać by nie przedobrzyć.

Przyczyną wymuszonej ostrożności w oszczędzaniu ciepła jest wilgoć. Im bowiem szczelniejsze okna i drzwi, tym mniejsze straty ciepła, ale też mniejsze możliwości pozbywania się wilgoci z mieszkania. Zazwyczaj uchodząca z niego para wodna powoduje też całkiem spore straty ciepła sięgające nawet kilkunastu procent wszystkich strat mieszkania. Wyeliminowanie zjawiska uciekania pary, powoduje więc, że mieszkanie jest bardziej szczelne i łatwiej go ogrzać. Tyle, że coś musimy zrobić z samą parą, którą bez przerwy wydychamy, którą wyparowują czajniki i garnki, a także wanna z gorąca wodą.

Najlepszym sposobem byłoby po prostu przewietrzyć, pozwalając uciec parze wodnej przez otwarte okna. Wraz z nią jednak wypuścilibyśmy cenne ciepło. W standardowych warunkach musimy więc zdecydować się na kompromis – np. rozszczelnić okna, zainstalować dodatkowe kratki wentylacyjne (przez które też trochę ciepła na pewno ucieknie). W bardzo nowoczesnym budownictwie wilgoć w mieszkaniu jest na ogół problemem usuwanym przez rekuperator – urządzenie odzyskujące ciepło z wypychanego na zewnątrz powietrza. Urządzenie to, będące niekiedy elementem systemu wentylacyjnego, potrzebuje jednak energii elektrycznej i samo jest dość drogie. Wymaga też całkiem szczelnego mieszkania, nie ma sensu uruchamiać go gdy okna są otwarte.

Być może w przyszłości wszystkie mieszkania będą wyposażone w tanie rekuperatory. Póki co wilgoć w mieszkaniu jest kłopotem z którym spotykamy się tym częściej im bardziej chcemy się zabezpieczyć przed zimnem na zewnątrz.

Stale usuwanie wilgoci za pomocą osuszacza nie jest również zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż koszty energii elektrycznej dla potrzeb zasilania tego bez wątpienia użytecznego urządzenia, prawdopodobnie przerosną oszczędności z tytułu ogrzewania.

Trzeba więc pogodzić się z pewnymi kosztami. Mieszkamy w takiej strefie klimatycznej, że utrzymanie optymalnej temperatury musi być powiązane z pewnymi kosztami. Lepiej zapłacić je w rachunkach za CO niż kosztach remontu zawilgoconego mieszkania.

Źródło: https://www.drypol.pl/uslugi/osuszanie-budynkow-po-zalaniu/

Categories Dom i Wnętrze