TOP

Pokrycie dachowe – blachodachówka

Pokrycie dachowe to jeden z najważniejszych elementów naszego domu, od którego będzie zależeć nie tylko jego wygląd, ale także nasz komfort mieszkania. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego musi być dobrze przemyślany.

Blachodachówka – wady i zalety


Blachodachówka to bardzo popularne rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem głównie dlatego, że jest tania. Jest to materiał wytwarzany z blachy stalowej powlekanej kilkoma warstwami lakieru. Charakteryzuje go trwałość oraz niska nasiąkliwość. W przeciwieństwie do dachówki, blachodachówka jest bardzo lekka, przez co niestety nie tłumi za dobrze hałasów.

Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, warto rozważyć wybór blachodachówki z posypką ceramiczną lub mineralną. Blacha jest dodatkowo powlekana warstwą żywicy, natomiast posypka jest zabezpieczana warstwą akrylową. Dzięki temu pokrycie dachowe jest cięższe i lepiej tłumi hałas. Oczywiście będzie również droższe.

Kształt i kolor blachodachówki


Każde pokrycie dachowe powinno być dopasowane do otoczenia, zazwyczaj poleca się wybierać taki kolor dachu, który będzie współgrać z dachami okolicznych domów. Kolor blachodachówki musi oczywiście pasować do elewacji budynku.

Blachodachówka wyróżnia się charakterystycznymi tłoczeniami, dzięki nim można uzyskać większą sztywność dachu, to z kolei sprawia, że pokrycie wymaga montażu jedynie na ruszcie z łat i kontrłat oraz folii wstępnego krycia. Co więcej, takie tłoczenia poprawiają wentylację połaci dachowej. Jeżeli chodzi o kształt blachodachówki, dostępne są różne modele, wśród nich można znaleźć blachodachówkę stylizowaną na dachówkę ceramiczną, są też takie wytłaczane na wzór gontów drewnianych.

Blachodachówka w modułach lub arkuszach


Decydując się na pokrycie dachu blachodachówką będziemy mieć do wyboru materiał w postaci arkuszy oraz modułów. Arkusze są przygotowywane specjalnie pod wymiar dachu – to dobre rozwiązanie, dzięki temu nie narażamy się na dodatkowe koszty, bo nie powstają straty przy docinaniu materiału. Pokrycie dachowe w arkuszach sprawdzi się w przypadku dachów o prostej konstrukcji.
Materiał oferowany jest także w modułach, czyli elementach o niewielkich rozmiarach, które bez problemu można dopasować do bardziej wymagających, skomplikowanych dachów. Dużą zaletą modłów jest łatwy transport oraz montaż.

Jakość blachodachówki będzie zależeć między innymi od zabezpieczenia i grubości rdzenia stalowego. Zgodnie z normami PN EN 14782 oraz PN EN 508 minimalna grubość blachodachówki powinna wynosić nie mniej niż 0,5 mm, a masa powłoki cynkowej – 275 g/m². Zwróćmy uwagę na te parametry, znajdziemy je na etykiecie produktu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Categories Dom i Wnętrze