TOP

Restauracja we włoskim stylu – jak powinna wyglądać?

Cannelloni, tagliatelle, parmigiana – już na sam dźwięk nazw włoskich dań kubki smakowe przenoszą się do siódmego nieba. Nic więc dziwnego, że włoska kuchnia cieszy się w Polsce tak dużym powodzeniem. Niemalże na każdym rogu można znaleźć pizzerię, a gotowe tiramisu dostępne jest nawet w hipermarketach. Jeżeli jednak chcielibyśmy posmakować prawdziwych śródziemnomorskich przysmaków, trzeba nieco bardziej się postarać – restauracja w prawdziwie włoskim stylu to nie lada wyzwanie. Jak ją stworzyć?

Klimat śródziemnomorskiej siesty

Klient powinien poczuć włoską atmosferę już od progu, zanim jeszcze zobaczy menu. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących wystroju wnętrza warto wybrać się na rekonesans do źródeł i odwiedzić przynajmniej kilka restauracji w Mediolanie, Neapolu czy Wenecji. Ważne, aby nie były to typowo turystyczne miejsca, nastawione na obsługę obcokrajowców, tylko takie, w których rzeczywiście ucztują lokalni mieszkańcy. Poza tym dla podkreślenia włoskiego charakteru lokalu możemy zastosować nawiązania kolorystyczne czy ozdobić ściany dobrymi fotografiami. W tym przypadku trzeba jednak mieć się na baczności, aby nie przesadzić z dekoracjami i nie stworzyć miejsca bardziej włoskiego niż same Włochy.

Pizza to nie wszystko

„Z grubsza biorąc pizza jest plackiem, na który nałożono pokrajane pomidory, cebulę, fileciki anchois, czarne oliwki. Rodzajów jest mnóstwo, od wymyślnej capriziosa do popularnej, wypiekanej na ogromnych blachach i sprzedawanej na porcje” – tak swoje pierwsze spotkanie z kuchnią neapolitańską pod koniec lat 50. opisywał Zbigniew Herbert. Dziś spaghetti i pizza to chyba pierwsze słowa, które przychodzą nam na myśl, kiedy myślimy o włoskiej kuchni. Ale to tylko kropla w morzu rarytasów, które powinny pojawić się w naszej restauracji. Nie można przecież zapomnieć o bruschetcie, penne all’arrabbiata z ostrą papryczką i parmezanem czy różnych rodzajach ravioli  i risotto. W poszukiwaniu inspiracji warto przejrzeć włoskie portale kulinarne. Można również pójść o krok dalej i stworzyć restaurację specjalizującą się w daniach z konkretnego regionu Włoch, np. kuchnię bolońską, neapolitańską czy sycylijską.

Słodycz limoncello i goryczka campari

We włoskim menu nie może zabraknąć odpowiednich napojów, dopasowanych do każdego z dań. Podstawą jest oczywiście wino – jeżeli chcemy stworzyć profesjonalny wizerunek śródziemnomorskiej restauracji, nie obejdzie się bez zgłębienia tego tematu i wyjątkowo starannego dopracowania karty win. Jeżeli nie czujemy się wystarczająco pewnie, najlepiej skorzystać z pomocy sommeliera. Oprócz wina, do najpopularniejszych włoskich trunków należą likiery, m.in. limoncello, amaretto czy campari, oraz drinki i koktajle: aperol spritz z pomarańczami i prosecco, bellini z brzoskwiniami czy negroni będące połączeniem ginu, campari i martini. Układając menu alkoholowe, warto od razu przeglądać oferty poszczególnych dostawców, ponieważ na stronach internetowych dobrych hurtowni (np. http://warszawa.alkohole.eurocash.pl/) możemy znaleźć podpowiedzi dotyczące poszczególnych napojów i ich przeznaczenia.

Categories Ciekawe