TOP

Akcesoria wannowe dla niepełnosprawnych.

Szczególną grupą osób zamieszkujących nasze domy są osoby starsze i niepełnosprawne ruchowo. Aby uczynić ich życie bezpiecznym i dać im choć namiastkę samodzielności, warto pokusić się o urządzenie ich domu tak, aby mogły się poruszać po nim bez przeszkód i korzystać swobodnie ze wszystkich pomieszczeń. Zastanówmy się więc, jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, aby mogła ona swobodnie wykąpać się.

Konieczne akcesoria

Przy urządzaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej niezbędne okażą się odpowiednie akcesoria wannowe. Należy wśród nich wymienić:
– uchwyty i poręcze,
– ławeczki, fotele,
– maty antypoślizgowe.
Omówmy krótko każdy z tych akcesoriów.

Uchwyty i poręcze

Powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości i rozmieszczone w taki sposób, aby osoba niepełnosprawna mogła bezpiecznie wejść do wanny, wyjść z niej, usiąść i wstać.
Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta uchwytów:
– proste uchwyty wykonane ze stali nierdzewnej, montowane na stałe do ściany przy pomocy kołków,
– uchwyty uchylne o długości 50 – 70 cm, także montowane do ściany,
– specjalne systemy poręczy montowanych do krawędzi wanny dzięki specjalnym zaciskom; w zależności od modelu mogą być dodatkowo wyposażone w stopień ułatwiający wejście do wanny.

Ławeczki i fotele kąpielowe

Ławeczki kąpielowe mają przeważnie postać aluminiowej deseczki, która dzięki antypoślizgowym uchwytom jest nakładana na wannę. Nie wymaga żadnego dodatkowego montażu, nie zniszczy więc wanny i jest gotowa do użytku w kilka sekund.
Fotele natomiast tym różnią się od ławeczek, że mają bardziej komfortowe, wyprofilowane siedziska. Ponad to wyposażone są w oparcie. W zależności od modelu albo przypominają najprostszy stołek z oparciem, albo fotel biurowy. Niektóre z nich rzeczywiście są obrotowe, mają także regulację wysokości.
Ponieważ akcesoria wannowe mają służyć osobom w różnym stopniu niepełnosprawnym, część z modeli foteli jest wyposażona w znajdujący się pod siedziskiem kubeł sanitarny.

Maty antypoślizgowe

To maty wykonane z miękkiej gumy lub PVC, na spodniej stronie posiadają małe przyssawki, które nie pozwalają jej przesuwać się po powierzchni wanny. Ich górna powierzchnia może być gładka lub wyposażona w masujące wypustki. Dają więc nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także zapewniają stopom relaks.

Poza wyżej wymienionymi akcesoriami wannowymi dla osób niepełnosprawnych, istnieje także szeroka gama dodatkowych produktów, jak np. zabezpieczenie oczu przed mydłem. Jeśli jednak mowa o realnych zagrożeniach, czyhających w kąpieli na ludzi niesprawnych ruchowo, to wyżej wymienione akcesoria wannowe całkowicie je eliminują.

Categories Dom i Wnętrze