Według specjalistów, z uciążliwą alergią na nikiel boryka się aż 60 milionów mieszkańców naszego kontynentu. Co więcej, z roku na rok problem nie maleje, a wręcz przeciwnie – coraz bardziej się nasila. Jakie są przyczyny alergii? Czego powinny wystrzegać się osoby uczulone na nikiel? Sprawdź!
Czym jest alergia?
Przyczyna wystąpienia alergii nie jest do końca znana. W uproszczeniu reakcję alergiczną można zdefiniować jako nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, który z niewiadomych przyczyn klasyfikuje neutralny czynnik jako zagrożenie Zmiany skórne, katar sienny albo bóle brzucha są rezultatami walki organizmu z „zagrażającą” substancją.
Alergia na nikiel – czego się wystrzegać?
Nikiel jest srebrzystym metalem o wysokim stopniu antykorozyjności i odporności na zarysowania. Ze względu na swoje właściwości oraz ładne, błyszczące wykończenie, nikiel bierze udział procesie produkcji większości stalowych przedmiotów. W efekcie sztućce, guziki, tania biżuteria, oprawki okularów, sprzęt AGD zawierają w swoim składzie dawkę alergenu. Co więcej, niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że uczulający metal obecny jest również w kosmetykach o mocnej pigmentacji (głównie w cieniach do powiek, kredach i maskarach) oraz pożywieniu, a alergia na nikiel może przybierać również formę pokarmową.
Metody walki z uczuleniem
Leczenie alergii niklowej opiera się na redukcji do minimum kontaktu z drażniącym czynnikiem oraz stosowaniu preparatów barierowych. Nowoczesne żele i maści stosuje się w miejscach, które są szczególnie narażone na styczność z metalem (dłonie, okolice ust, nadgarstki czy szyja). Preparaty tworzą na skórze ochronny film, który jest dla szkodliwych jonów barierą nie do przejścia.