TOP

Aranżacja okien i parapetów – jak upiększyć mieszkanie?

Zazwyczaj po remontach mieszkań czy domów mamy niewiele siły czy pomysłów na to, aby dodatkowo zająć się naszymi oknami, parapetami. To spory błąd – odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni okiennej będzie odpowiedzialne za wpadanie określonej ilości światła do pomieszczeń. To jednak nie wszystko. Jakich błędów nie popełniać podczas aranżacji? Jakie pomysły wykorzystać?
Podstawą jest oczywiście dobranie odpowiednich okien – robimy to na etapie remontowania domu. Powodów dla takiej wymiany jest wiele. Najczęstszym jest nieszczelność starej stolarki okiennej. Zazwyczaj wymiana spowodowana jest padaniem chłodnych powiewów do wnętrza, zniszczeniem uszczelek. Topowe firmy okienne mają do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań, w tym okna pasywne, które pozwalają na zachowanie wysokiej termoizolacji cieplnej. Wśród ciekawych rozwiązań warto wymienić drzwi przesuwne zamiast klasycznych drzwi balkonowych. Sprawdzają się one najlepiej w przypadku obszernych tarasów.

Jak zasłonić okno i nie zaciemnić pomieszczenia?

W Polsce od dawna panuje przekonanie, że najlepszym sposobem na zasłonienie okna jest wykorzystanie firany oraz kotar. Niestety, takie rozwiązanie sprawia, że do pomieszczenia wpada zdecydowanie mniej światła, a same firany dawno przestały być synonimem dobrego smaku. Obecnie widać znaczące zmiany w polskich domach – coraz częściej wybieramy lekkie i uniwersalne rolety, dostępne w sklepach z oknami, u producentów czy nawet w sklepach budowlanych. Warto wiedzieć, że takie rolety dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej, a dodatkowo producenci dbają o to, aby były odporne na blaknięcie pod wpływem promieniowania słonecznego. Rolety dają możliwość odsłaniania ich od góry i od dołu – to spore ułatwienie.
Wykorzystując rolety warto także pomyśleć o kwiatach na parapet – nie będą one zasłonięte firanami i faktycznie wpłyną na estetykę pomieszczenia.

Categories Dom i Wnętrze