TOP

Do czego służą oleje silnikowe?

Olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania motoru w pojeździe. To rzecz prosta, którą wie każdy kierowca. Jeśliby zapytać, do czego przyczynia się olej silnikowy, każdy bez wahania odpowie, że jego zadaniem jest smarowanie, czyli minimalizowanie tarcia powstającego pomiędzy pracującymi, metalowymi elementami silnika samochodu. To prawda. Nie jest to jednak jedyna możliwa odpowiedź na zadane wyżej pytanie. Dobry olej silnikowy spełnia bowiem dodatkowe funkcje, które wpływają na polepszenie pracy motoru, a także jego większą wytrzymałość.

Lepkość oleju

Podstawową opcją gwarantowaną przez każdy olej silnikowy jest ochrona metalowych części silnika przed zatarciem. Smar spełnia ten wymóg dzięki funkcji smarowania, czyli wytwarzania cienkiej warstwy oleju, która znajduje się pomiędzy wszystkimi częściami. Jest to tzw. film olejowy. Dobry olej silnikowy powinien zapewniać również odpowiednią lepkość bez względu na zmieniające się warunki pracy silnika. W trakcie jego rozruchu, a także podczas poruszania się z małą prędkością lepkość oleju powinna być wysoka, kiedy samochód się rozpędzi, parametr musi maleć. Tak jednak jest zwykle tylko w teorii. Tanie oleje, gwarantujące dużą lepkość, doprowadzają do straty mocy silnika w trakcie jego rozruchu. Z tego względu kierowca, który dba o swój samochód i ma na uwadze długotrwałą i niezawodną pracę podzespołów, powinien inwestować w dobre oleje silnikowe, energooszczędne. Gwarantują one zmniejszoną lepkość i sprawiają, że właściwe smarowanie występuje zarówno w trakcie wolnej, jak i szybkiej jazdy.

Właściwości antykorozyjne

Nowoczesne oleje silnikowe wykazują także działanie antykorozyjne. W przypadku wałków rozrządu oraz wału korbowego sprawa jest prosta, gdyż film olejowy znajduje się w tych częściach w trakcie pracy silnika. Co jednak w przypadku łożysk głównych i korbowodowych? Wykonane są one ze stopu, składającego się z miedzi, cyny i ołowiu. Z tego względu wybitnie narażone są na wypłukiwanie korozyjne. Dodatkowym zagrożeniem dla łożysk jest powstawanie kwasów niszczących panewki, w trakcie spalania paliwa. Aby nie dopuścić do ich rdzewienia, należy inwestować w oleje silnikowe, które mają odczyn zasadowy. Tu jednak pojawia się kolejny problem, gdyż na rynku jest wiele tego typu produktów. Który wybrać? Oleje o odczynie zasadowym różnią się od siebie liczbą zasadową (TBN). Jej wysokość należy uzależnić od zawartości siarki w wybieranym na stacji paliwie. Im więcej siarki, tym wyższy TBN.

Chłodzenie

Olej silnikowy powinien wpływać także na chłodzenie silnika. Takie działanie wykazuje w przypadku części takich jak tłoki oraz łożyska ślizgowe. Olej odbiera nadmiar ciepła, zapobiegając przegrzaniu rozgrzewających się części i ich uszkodzeniu lub przepływając przez konkretne elementy, utrzymuje ich temperaturę na stałym poziomie.

Zanieczyszczenia

We wnętrzu silnika często gromadzą się i osadzają zanieczyszczenia, które doprowadzają do blokowania ważnych elementów hydraulicznych. Dobry olej silnikowy powinien temu przeciwdziałać poprzez rozpraszanie zanieczyszczeń.

Categories Motoryzacja