TOP

Do kogo zwrócić się w sprawie windykacji długu?

W Polsce wzrasta liczba osób zadłużonych. Co prawda Polacy zaciągają długi na coraz mniejsze sumy, jednak ponad 2 mln osób nie spłaca zobowiązań na czas. Rekordowy wierzyciel ma ponad 115 mln zł długu. Mimo tak ogromnej liczby zadłużonych, jak grzyby po deszczu wyrastają nowe firmy oferujące pożyczki bez BIK-u, pożyczki na dowód i bez żyrantów. Coraz większa liczba osób specjalizuje się w zaciąganiu niskich zobowiązań finansowych i unikaniu potrzeby ich spłaty. Jak skutecznie radzić sobie z windykacją długów?

Firmy windykacyjne

Firmy windykacyjne są pierwszą instancją, do której zwykle zwraca się wierzyciel. Zajmują się one odzyskiwaniem należności od osób prywatnych i przedsiębiorstw. Ich wynagrodzenie stanowi zwykle prowizja od odzyskanej kwoty. Windykacja długów dotyczy takich zobowiązań jak: faktury, rachunki za telefon, gaz, prąd, nieuregulowane pożyczki i kredyty bankowe, należności z tytułu umów sprzedaży, a także zamówień i zleceń, niewypłacone wynagrodzenia, pisemne zobowiązania do zapłaty, a także wszelkie inne udokumentowane zdarzenia finansowe.

Metody działania

Standardowe sposoby działania firm windykacyjnych polegają na wysyłaniu wezwań do zapłaty, rozmowach telefonicznych z dłużnikami, a także osobistych wizytach w ich domach i miejscach pracy. Pracownicy windykacji w polubowny sposób nakłaniają do uregulowania wierzytelności. Taki kontakt twarzą w twarz pozwala zwykle na szybkie i skuteczne odzyskiwanie długów.

Jednak działania windykacji nie kończą się na osobistym kontakcie. Korporacje szeroko współpracują z wszelkiego rodzaju kancelariami – prawnymi i doradztwa prawnego, a także komornikami sądowymi. Modne w ostatnich latach stało się korzystanie z usług prywatnych detektywów, którzy własnymi siłami namierzają dłużnika. W zakresie działania firmy ściągającej długi leży także windykacja sądowa i pozasądowa, komornicza i po komornicza, doradztwo w kwestiach finansowych (dotyczące coraz częściej tego, jak uniknąć długów), a także monitoring bieżących należności i inkaso.

Sposób na uniknięcie długów

Duże firmy finansowe, które operują wysokimi sumami i wykonują przetargi bądź zlecenia na kwoty opiewające w miliony złotych, bardzo często zasięgają porad windykatorów lub wręcz zatrudniają etatowych pracowników, którzy są specjalistami w dziedzinie windykacji. Pomaga to uniknąć wielu problemów finansowych, związanych z niewypłacalnością firmy, próbami oszustwa, defraudacji i wszelkich malwersacji finansowych.

Firma windykacyjna to dopiero początek

Ściąganie długów to ogromny biznes. Utrzymują się z niego co najmniej trzy branże. W pierwszej kolejności są to wspomniane już firmy windykacyjne. Do nich zwykle kierują swe kroki wierzyciele na początku drogi po odzyskanie długu. Druga branża to oczywiście komornicy. Ich praca rozpoczyna się w momencie, kiedy wierzyciel po postępowaniu sądowym uzyskał nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności. Mimo iż komornik jest przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości, jego działania nie zawsze przynoszą upragnione cele. Wiąże się to z wieloma trudnościami, które stawia przed pracownikiem państwowym obowiązek działania w zakresie prawa i posługiwania się tylko oficjalnymi i akceptowanymi przez legislację narzędziami. Z tego względu powstało ogromne zapotrzebowanie na prywatnych detektywów. Na nich spoczywa odpowiedzialność za ustalenie majątku dłużnika, który zwykle jest skrzętnie ukryty przed wymiarem sprawiedliwości. W razie niepowodzenia pracy wcześniejszych instancji jest to ostatnia deska ratunku w windykowaniu długów.

Categories Ciekawe
legal.com.pl yfine.pl ebox.pl