TOP

Drogi Księże Prymicjancie! – czyli czego życzyć młodemu księdzu?

Prymicja to bardzo ważny dzień nie tylko dla młodego księdza, ale również całej jego rodziny, przyjaciół oraz parafian. To wtedy, tuż po święceniach kapłańskich, odprawia swoją pierwszą w życiu mszę w rodzinnej parafii. Jest więc to wyjątkowa okazja, aby wspólnie z nim cieszyć się tym dniem. Witając go, parafianie mają w zwyczaju składać życzenia, pokazując przy tym, jak bardzo się cieszą, że od tego momentu zostaje nowym członkiem kościelnej społeczności.

Życzenia dla młodego księdza

Z okazji prymicji, parafinie układają zwykle piękne życzenia dla prymicjanta (np. ze strony https://zyczeniowo.pl/), aby w miły sposób przywitać go w parafii. Jakie powinny być takie życzenia? Przede wszystkim należy unikać oklepanych zwrotów i trzeba mieć na uwadze, że ze względu na to, jaką funkcję pełni, należy mu się określony szacunek. Trzeba więc ułożyć stosowne i odpowiednie życzenia z okazji prymicji. Można wpleść w nie cytaty z Biblii czy fragmenty jakiegoś wiersza, możemy też życzyć młodemu księdzu cierpliwości oraz łask bożych na nadchodzące lata w nowej parafii. Pamiętajmy, że młody ksiądz na pewno będzie zestresowany w ważnym dla niego dniu, dlatego dobrze, aby życzenia dla księdza były krótkie, ale wyrażały to wszystko, co chcemy przekazać.

Zwyczaje z okazji prymicji

Zgodnie ze zwyczajem, po mszy prymicjant błogosławi wiernych, a następnie udaje się wraz z rodziną i przyjaciółmi na uroczyste przyjęcie, które nazywane jest „księżowskim weselem”. Impreza ta rzeczywiście podobna jest trochę do wesela, z tą różnicą, że nie ma tu miejsca na alkohol. Podobnie jednak, jak w przypadku wesela, takie przyjęcie trwa do białego rana, przy akompaniamencie muzyki. Podczas przyjęcia prymicyjnego jest też czas na życzenia dla księdza prymicjanta, składane mu przez rodzinę, przyjaciół oraz tych, którzy nie zdążyli tego zrobić po mszy. Młody ksiądz dostaje również prezenty, a wybierając odpowiedni podarunek, najlepiej postawić na jakiś praktyczny gadżet, stułę, pięknie wydaną Biblię czy drobną biżuterię. Ta ostatnia opcja będzie nie tylko miłym prezentem, ale też pamiątką na długie lata, ponieważ można wygrawerować na niej dedykację dla księdza, która będzie mu przypominać o tym ważnym dniu.

Zabawne życzenia i życzenia dla księdza od dzieci

Ksiądz też człowiek i ma poczucie humoru jak każdy z nas, dlatego układając życzenia dla księdza prymicjanta, można dodać jakieś zabawne zwroty. Oczywiście należy wystrzegać się niestosownych i sprośnych żartów. Takie życzenia pomogą też rozładować atmosferę i wprawić młodego księdza w dobry nastrój. Jeżeli mamy talent, można ułożyć jakiś zabawny wiersz dla księdza, słowami którego przywitamy go w tym ważnym dniu. Równie miłym akcentem mogą być życzenia dla księdza prymicjanta od dzieci – jak wiadomo dzieci mają ogromną wyobraźnię, dlatego życzenia wymyślone przez maluchy, będą nie tylko zabawne, ale też niepowtarzalne. Można również poprosić, aby przygotowały wierszyk dla księdza, niekoniecznie zabawny, ale taki, który w miły sposób przywita księdza w nowej parafii. Czasami też dzieci z okazji prymicji śpiewają różne piosenki religijne ze specjalną dedykacją dla księdza prymicjanta. Świetnym prezentem mogą być oprócz życzeń spinki do mankietów w sklepie internetowym https://riwia.pl/.

 

Categories Ciekawe