TOP

Jak dbać o długowieczność drewnianej podłogi?

Remont, nawet ten najmniejszy, wymaga wysiłku i wydatku. Z tego też względu, trzeba przykładać się do ochrony i renowacji wszystkich elementów wyposażenia mieszkania, ażeby nie trzeba powtarzać remontów zbyt często. Niewątpliwie, jednym z elementów wymagających największej uwagi jest podłoga, w zasadzie niezależnie od tego z czego zostanie wykonana.

Podkładki pod meble – przedłużenie żywotności podłogi

Najczęściej spotykana w polskich mieszkaniach zdaje się być obecnie podłoga drewniana. Niemniej jednak, wykorzystywane są różne gatunki drewna. Niektóre z nich są bardzo podatne na porysowania, inne zaś są bardziej odporne. Wydaje się jednak, że mimo wszystko, podkładki pod meble przydają się nawet wtedy, gdy posiada się najwyższej jakości panele z teoretycznie trudno rysującego się drewna. Nie ma bowiem takich paneli, które nie ucierpią na codziennym przesuwaniu krzeseł, czy też nie zniszczą się pod naporem szaf i kredensów.

Jakie powinny być podkładki?

Bez wątpienia, nie jest to obojętne z jakich podkładek pod meble się korzysta. Tak naprawdę bowiem mają one różne funkcje. Jak już wspomniano, przede wszystkim chodzi o ochronę podłogi. Jest to bez dwóch zdań najważniejsze i główne zadanie podkładek pod meble, niemniej jednak nie jedyne. Mają one również zapobiegać przesuwaniu się mebli, co niejako także chroni podłogę, ale również zwiększa komfort użytkowania stolików czy szafek. Przesuwające się po śliskiej podłodze meble mogą sprawić wiele kłopotów.

Jeśli więc chodzi tylko o to, aby ochrona była skutecznie chroniona wystarczą pierwsze lepsze miękkie podkładki pod meble. Jednakże, jeśli jednocześnie mają one sprawić, że meble nie będą się poruszać trzeba nieco więcej uwagi poświęcić wyborowi odpowiedniego materiału podkładek pod meble. Powinien on być w takim przypadku nieco bardziej szorstki, aby powodował odpowiednie tarcie sprawiające, że mebel będzie stał w miejscu. Niemniej jednak, z szorstkością również nie można przesadzić, gdyż przesadnie szorstki materiał będzie rysował podłogę tak samo jak przesuwający się mebel.

Inne środki zapobiegawcze

Rzecz jasna, podkładki pod meble to nie jedyna ochrona dla podłogi. Wskazane są także na przykład odpowiednie maty, które kładzie się pod krzesłami. Przede wszystkim dotyczy to krzeseł biurowych, które szorstkimi kołami mogą zniszczyć podłogę, jednak często eleganckie maty kładzie się także w salonach pod zwyczajnymi, drewnianymi krzesłami. Nie ma bowiem wątpliwości, że drewniane nogi również mogą zarysować panele.

Categories Ciekawe
Jak zrobić stolik na laptopa LATINA NOTODO Nowoczesne meble łazienkowe Białe meblościanki