TOP

Jak nanosić farbę do tapicerki samochodowej?

Samodzielne farbowanie skórzanej tapicerki w samochodzie wydaje się nam czymś trudnym. Tymczasem nie potrzeba do tego ani specjalnych umiejętności, ani żadnego wyszukanego sprzętu. Oczywiście można zlecić to fachowcom, ale sami zrobimy to równie skutecznie i na pewno o wiele taniej. Biorąc pod uwagę że w tego rodzaju usługach zazwyczaj najwięcej kosztuje robocizna, warto wziąć sprawę w swoje ręce.

Przygotowanie tapicerki

Skóra ma to do siebie że dość łatwo się brudzi, rysuje i wchłania tłuszcz. Dlatego tapicerki samochodowe są fabrycznie zabezpieczane specjalnymi lakierami, które z jednej strony gwarantują że zachowana będzie elastyczność i wytrzymałość tego materiału, z drugiej zaś sprawiają, że staje się on bardziej odporny na wspomniane powyżej zagrożenia. Musimy o tym pamiętać kiedy przygotowujemy się do farbowania tapicerki w swoim samochodzie. Nie wystarczy wszak jedynie odpowiednie naniesienie farby. Jeżeli chcemy osiągnąć profesjonalny efekt, musimy się odrobinę wysilić.

Zanim farba do skóry samochodowej zostanie naniesiona na powierzchnię, musimy tą powierzchnię odpowiednio przygotować. Czynności, które muszą zostać wykonane w odpowiedniej kolejności, to: oczyszczenie, odtłuszczenie, malowanie i lakierowanie skóry. Oczywiście dotyczy to tapicerki, która nie jest zniszczona i nie wymaga dodatkowych zabiegów renowacyjnych. Brzmi groźnie? Niesłusznie, w rzeczywistości są to bardzo proste czynności. Bez problemu wykonamy je samodzielnie. Potrzebne będą do tego specjalistyczne środki, ale zazwyczaj kupimy je w tych samych sklepach, w których kupujemy farbę do skóry samochodowej. Nie są one drogie i często można je kupić w zestawach.

Malowanie skóry

Farba do skóry samochodowej to rodzaj farby wodnej z domieszką poliuretanu. Zabezpiecza on pomalowaną powierzchnię i wraz z lakierem tworzy warstwę ochronną. Dzięki temu zabezpieczeniu nie będziemy musieli przez jakiś czas przejmować się problemem renowacji i ochrony skóry. Wystarczy tylko że będziemy ją w zwyczajny sposób konserwować.

Do malowania skóry nie używamy pędzelków. Zostawiałyby one nieestetyczne zacieki i powodowały nierówne położenie farby na powierzchni. Do malowania skórzanej tapicerki najlepiej nadają się małe gąbki o jak najmniejszej strukturze otworów. Odrobinę farby nanosimy na róg gąbki i delikatnie wcieramy w skórę. Czynność ta powinna przypominać raczej zabieg kosmetyczny – dzięki temu położymy farbę równo i dokładnie.

Źródło: https://lakiery24.com/lakiery-tuningowe-i-specjalne/269-motip-lakier-w-sprayu-do-skory-winylu-tworzyw-sztucznych-400-ml.html

Categories Motoryzacja