TOP

Jak wybrać toner do drukarki?

Drukarka laserowa to sprzęt, który znajduje się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Przy częstszym drukowaniu okazuje się bowiem być bardziej ekonomiczna niż drukarka atramentowa. Toner do drukarki laserowej może wystarczyć na dużo dłuższy czas niż tradycyjny tusz w drukarce atramentowej.
Tonery dzielą się jednak na różne rodzaje i przed zakupem należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Pod jakim kątem należy przyjrzeć się tonerowi, aby być zadowolonym z zakupu?

Budowa tonera

Toner do drukarki zwykle zbudowany jest z dwóch frakcji. Jedna z nich składa się z większych szklanych kulek, a druga z bardzo drobnych kulek żywicy termoplastycznej, która jest odpowiednio zabarwiona. Inny rodzaj to toner do drukarki, który jest w postaci ciekłej.
Dlatego, że istnieje kilka rodzajów tonerów, przed zakupem konieczna jest wiedza, jaki toner pasuje do naszej drukarki. Kupienie niewłaściwego tonera mogłoby być niezwykle kosztowne, dlatego że to on jest najdroższym elementem eksploatacyjnym. Często zdarza się, że toner stanowi prawie połowę wartości drukarki.

Zamienniki

Z uwagi na to, że toner do drukarki może kosztować nawet sto złotych, prawie każdego klienta kusi korzystanie z tańszych, nieoryginalnych zamienników. Można w ten sposób zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Z tym zakupem należy jednak być rozważnym. Zamiennik także trzeba sprawdzić. Zdarza się bowiem, że zbudowany jest w taki sposób, że może wydrukować znacznie mniej kopii niż oryginalny toner do drukarki. Trzeba liczyć się również z tym, że korzystając z nieoryginalnych zamienników, tracimy gwarancję producenta na nasz sprzęt.

Tonery regenerowane

Alternatywą zarówno dla oryginalnego, jak i zamiennika może być regenerowany toner do drukarki. Jest zdecydowanie tańszy od oryginału. Czasem jednak wydruki są gorszej jakości, a tusz jest mniej wydajny. Nie jest to jednak reguła. Wiele tonerów tego typu drukuje w podobnej jakości jak te oryginalne. Zatem najlepiej jest sprawdzić samemu, czy jakość, jaką oferuje dany toner regenerowany nam odpowiada.

Który rodzaj wybrać?

A zatem wyróżniamy trzy grupy tonerów: toner oryginalny (pochodzący od producenta), toner-zamiennik oraz toner regenerowany. To, co łączy toner oryginalny i zamiennik to fakt, że są one produkowane w pełni z nowych surowców i komponentów. Zamienniki są oczywiście wytwarzane z nieco innych części, zazwyczaj tańszych, aby mogły osiągnąć niższe ceny. Ich jakość i wydajność powinna być natomiast porównywalna do oryginałów. Innym rodzajem jest toner regenerowany. Bazą surowcową dla niego jest zużyty kartridż. Aby uzyskać ten toner do drukarki, regeneruje się go, czyli wymienia zużyte części. Po tym procesie toner jest w pełni funkcjonalny (jeżeli proces został przeprowadzony poprawnie technicznie).
Przed użyciem tonera regenerowanego należy uważnie przeczytać także umowę gwarancyjną. Zdarza się bowiem, że warunkiem korzystania z gwarancji jest nieużywanie tonerów tego typu.

Wybór nieoryginalnego tonera zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nadal jest to jednak dużo tańsze rozwiązanie.

Categories Technologia