Raczej niewielka jest grupa osób lubiących wizyty u lekarza. Długie kolejki, obecność wielu chorych czy nieprzyjemne wspomnienia związane z przychodnią – to tylko niektóre z czynników, które zniechęcają nas do regularnych wizyt w gabinecie. Wizyt lekarskich nie należy jednak odkładać w nieskończoność, nawet jeśli wiążą się dla nas z pewnym dyskomfortem. Kiedy na pewno należy udać się do lekarza?
Ból
Zwykle postrzegamy ból jako naszego wroga. Tymczasem, warto spojrzeć na niego jak na sprzymierzeńca. To właśnie on jest sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez nasz organizm, kiedy dzieje się coś nie tak. Nie powinniśmy go ignorować albo od razu uśmierzać, na przykład przy pomocy tabletki. Najlepsze, co możemy zrobić to zgłoszenie się z naszym bólem do lekarza.
Warto wcześniej zanotować jak często pojawia się ból, w jakich okolicznościach, w których miejscach i jaki ma on charakter – kujący, uciskający czy inny. Lekarz na pewno spyta nas o to, warto więc być przygotowanym, aby móc udzielić jak największej ilości informacji. Wpłynie to na poprawność diagnozy.
Uciążliwa dolegliwość
Nie zawsze dolegliwości, z którymi trzeba udać się do gabinetu lekarskiego wiążą się z bólem. Na przykład założenie ortezy na opadającą stopę jest prostym zaleceniem ortopedycznym, który może znacznie poprawić komfort i bezpieczeństwo chorego. ortezy na opadającą stopę kupujemy samodzielnie, w sklepie medycznym, ale to lekarz powinien zalecić nam jej założenie.
Profilaktyka
Warto jednak od czasu do czasu odwiedzić również lekarza zupełnie bez okazji – mimo braku bólu czy innych dolegliwości. Przynajmniej raz w roku każdy powinien wykonać podstawowe badania, nawet jeżeli czuje się świetnie i jest okazem zdrowia. Morfologia, badanie moczu czy konsultacja stomatologiczna mogą upewnić nas w tym, że jesteśmy zdrowi albo to właśnie dzięki badaniom profilaktycznym wyłapiemy jakieś drobne niedomagania naszego organizmu. Warto zatem badać się regularnie, zwłaszcza że skierowanie na takie podstawowe badania krwi może wypisać nasz lekarz rodzinny i dzięki temu wykonamy je bezpłatnie.
Badania profilaktyczne są niezwykle ważne i nie warto ich pomijać. Pozwalają na zdiagnozowanie wielu poważnych chorób w momencie, w którym nie zdążyły się jeszcze bardzo rozwinąć i terapia może być naprawdę skuteczna.
Warto zatem odwiedzać gabinet lekarski nie tylko w ostateczności, kiedy czujemy silny ból – czasem wtedy jest już za późno na pewne formy leczenia. Profilaktyka jest niezwykle ważna i musimy pamiętać o niej sami.