TOP

Które akcesoria do jogi wybrać

Osobom, które zaczynają swoją przygodę z jogą, bardzo często się wydaje, że do wykonywania większości ćwiczeń nie będą potrzebować specjalnych akcesoriów. O ile jednak posiadanie klocków czy pasów będzie wskazane dopiero przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych ćwiczeń, o tyle posiadanie wygodnego stroju i maty do ćwiczeń staje się konieczne. Które akcesoria do jogi, dostępne w sklepach, warto mieć?

Mata do ćwiczeń


Jeśli joga ma się stać nową aktywnością, warto zainwestować w wytrzymałą matę wykonaną z antypoślizgowego materiału. Taka mata może być wykonana ze specjalnej pianki a jej spód powinien zapewnić macie stabilność podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń. Maty z pianki są również odporne na przemoczenie. Coraz popularniejsze są maty z kauczuku, które są równie wygodne i spełniają wszystkie funkcjonalności profesjonalnej maty do jogi. W odróżnieniu od maty z pianki, mata kauczukowa jest bardziej wytrzymała, choć jednocześnie jest droższa. Przy wyborze maty należy pamiętać, aby dobrać matę do swojego wzrostu. Równie istotna jest grubość maty – cienkie maty są lekkie i łatwe do przenoszenia. Klasyczna mata do ćwiczenia powinna mieć maksymalnie 6 mm grubości.

Inne akcesoria do jogi – potrzebne czy zbędne?


Posiadanie własnej maty do ćwiczeń jest koniecznością, natomiast pozostałe akcesoria do ćwiczeń nie zawsze są niezbędne, przynajmniej w przypadku osób, które zajmują się jogą od niedawna. Specjalne klocki, wykonane z wytrzymałej pianki lub ekologicznych materiałów jak np. drewno, odciążają ręce, w szczególności nadgarstki i dłonie, przy wykonywaniu ćwiczeń obciążających. Przy bardziej skomplikowanych asanach oraz w czasie medytacji mogą się przydać specjalne wałki, bolstery oraz poduszki do jogi. Wymienione akcesoria do jogi są przeznaczone dla bardziej doświadczonych joginów. Ich atutem jest naturalne wypełnienie, zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się łuski gryki, oraz zdejmowane pokrowce, które można prać. Ze względu na ich często użytkowanie takie akcesoria powinny być wykonane z materiałów, które można bardzo łatwo czyścić.

Nieco inaczej wygląda kompletowanie akcesoriów do jogi jeśli planowany jest wyjazd. Wówczas przy zakupie takich akcesoriów oprócz ich przydatności konieczna jest lekkość, możliwość złożenia i łatwość transportu. Dlatego turystyczne maty do jogi są matami składanymi, które są lekkie i łatwe do spakowania. Także klocki do ćwiczeń są dostępne w wersjach turystycznych. Wówczas wykonane są w całości z lekkiej pianki, przy czym są wówczas bardziej plastyczne i odporne na odkształcanie.

Więcej informacji znajdziesz w witrynie YogaBazar

Categories Zdrowie i uroda