TOP

Kurs spadochronowy AFF – czego się na nim dowiemy?

Kursy spadochronowe, coraz częściej mają formę tak zwanych kursów AFF. Wbrew pozorom, wcale nie oznacza to, że taki kurs przejdziemy ekspresowo. Owszem, być może jego pierwszy etap taki właśnie będzie, ale musimy pamiętać, że tego co najważniejsze, po prostu nie „przeskoczymy”. Przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Kurs AFF – część teoretyczna

Pierwszym elementem kursu AFF (zaraz po przejściu odpowiednich badań lekarskich), będzie szkolenie teoretyczne. Co ważne – nie musi ono być długie. W ramach ekspresowych AFF, może ono trwać zaledwie kilkanaście godzin. Taka skondensowana forma nauki być może jest dla wielu osób kontrowersyjna, ale należy pamiętać, że jest ona prowadzona przez prawdziwych profesjonalistów, którzy przecież działają w branży od wielu lat.

Czego dowiemy się na tym etapie kursu? Odpowiedź jest prosta – wszystkiego, co będzie nam niezbędne w trakcie spadania. Będą to informacje z zakresu korzystania ze sprzętu spadochronowego, ustawienia określonej pozycji w trakcie lotu, czy też komunikacji z osobami nadzorującymi nasz skok. Dowiemy się też wszystkiego z zakresu budowy spadochronu.

Kurs spadochronowy AFF – część praktyczna

Kolejnym etapem kursu AFF, będzie część praktyczna. Jest to chwila, w której cała nasza teoretyczna wiedza, powinna zostać wdrożona w czyn. Zanim przystąpimy do części praktycznej, zostaniemy najprawdopodobniej już na miejscu zaznajomieni z wymogami bezpieczeństwa, niezbędnymi w trakcie skoku. A potem? Przekonajmy się sami…

Skoki będą miały miejsce z wysokości 4 tysięcy metrów. Jest to wysokość wystarczająca, by w mgnieniu oka rozpędzić się do 200 kilometrów na godzinę. W trakcie skoku, będą nam towarzyszyli dwaj instruktorzy. Po oddaniu dwóch skoków, liczba instruktorów spadnie do 1-go. W ten sposób przeprowadzimy też nasz egzamin. Warto dodać, że egzamin może zostać przeprowadzony już po oddaniu dwóch skoków.

AFF – czyli na kilku skokach się nie kończy.

Wbrew pozorom, kursy AFF wcale nie należą do ekspresowych. Po zakończeniu części praktycznej, otrzymujemy certyfikat zaświadczający o posiadaniu najniższych możliwych kwalifikacji w zakresie skoków spadochronowych. Zanim więc będziemy mogli oddać w pełni samodzielny skok, minie trochę czasu…

Kurs spadochronowy AFF jest więc dość trudny i czasochłonny. Podczas jego trwania, będziemy otrzymywać kolejne certyfikaty, które będą nas uprawniać do coraz bardziej zaawansowanych skoków spadochronowych. W ten sposób przekonamy się, czy skoki spadochronowe faktycznie są naszą pasją.

Tekst przygotowany we współpracy ze Strefą Silesia

Categories Ciekawe