Mięśnie to bardzo złożone struktury naszego ciała, które każdego dnia podczas każdej czynności fizycznej ulegają spięciom. W rezultacie dochodzi do sytuacji, w której jedne partie mięśniowe mogą blokować inne partie mięśniowe. Innymi słowy, może dochodzić do przeciążeń i dezaktywacji lub przeciążenia danej grupy mięśniowej. Efektem takiego stanu rzeczy są często bóle. Naprzeciw takiemu stanu rzeczy wychodzi masaż ciała.
Czym jest masaż ciała?
Masaż ciała a dokładnie masaż leczniczy jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie leczyć. Samo pojęcie masaże jest bardzo ogólne i ma charakter holistyczny w odniesieniu do naszego ciała. Masaż leczniczy polega na mechanicznej ingerencji na nasze ciało poprzez masażystę. Celem masażu jest działanie na skórę, tkanki podskórne, ścięgna, mięśnie i inne ważne struktury naszego ciała. Pożądanym skutkiem masaży jest zbawienny wpływ na układ nerwowy.
Podczas masażu czujemy rozluźnienie w aspekcie psychicznym, co stanowi przyjmy efekt następczy masażu. Przeważnie masaż jest wykonywany ręcznie, aczkolwiek można również go zastąpić poprzez bicze wodne, które również są doskonałą formą masażu. O ile masaż w postaci biczów wodnych odbywa się w sposób automatyczny, o tyle masaż wykonywany przez masażystę jest czynnością zaplanowaną i ukierunkowaną w określone miejsce, będące źródłem bólu albo dyskomfortu.
Cele masażu
Na skutek masażu powstaje odczyn, który jest odpowiedzią organizmu na masaż. Charakterystyka odczynu zależy od stanu czynnościowego struktur mięśniowych. Zdrowe tkanki mięśniowe reagują w przewidywalny sposób. W przypadku uszkodzeń mięśniowych lub zmian na skutek procesów chorobowych może mieć miejsce skutek odmienny od spodziewanego. Przykładem może być skurczenie naczyń krwionośnych pod wpływem masażu, a nie ich rozluźnianie.
Odczyn miejscowy występuje w miejscu poddawanym masażowi. Odczyn ogólny jest holistyczną odpowiedzią całego organizmu albo określonych układów. Odczyn ogólny powstaje przy masażu całościowym i w wyniku wtórnych zmian zachodzących na skutek miejscowego skutku masażu. Często może dochodzi do przekrwienia sąsiednich tkanek.
Bardzo ważną rolę w następstwie masażu odgrywa obficie unerwiona i bogata w naczynia krwionośne skóra. Skóra jako warstwa oddzielająca organizm od środowiska jest doskonale przystosowana do przenoszenia bodźców w postaci masażu leczniczego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA