TOP

Modne wycieczki skiturowe – jak się do nich przygotować?

Coraz modniejsze w ostatnich latach stały się skitury, czyli specjalne wycieczki w góry łączące wspinaczkę z narciarstwem. Czy należy się jakoś specjalnie przygotować do takiej wycieczki? Na czym ona polega?

Wymagania fizyczne uczestnika

Wycieczki skiturowe polegają na wspinaczce w osprzęcie górskim pod górę, na nieuczęszczanym dotąd zboczu, a następnie na zjechaniu z tego zbocza w dół na nartach. Choć teoretycznie wydaje się to bardzo proste, to w niskiej temperaturze, w śniegu po kolana i przy wielogodzinnej wspinaczce co niektórym może opaść krzepa. Osoby, które wybierają się na szkolenia skiturowe powinny rzetelnie mierzyć swoje siły na zamiary. Nie powinny się na skitur wybierać osoby chore na serce, cierpiące na padaczkę, czy w niepełnosprawne ruchowo. Jest to bardzo obciążający fizycznie wysiłek i osoba niewydolna kondycyjnie będzie nie tylko spowalniała całą grupę, ale może też zwyczajnie zrobić sobie krzywdę. Dobrze jest, aby osoby przygotowujące się do skituru na kilka tygodni wcześniej zaczęły trenować fizycznie jakiś sport wytrzymałościowy, pozwalający zmierzyć się z tym wysiłkiem.

Na czym polega szkolenie

Szkolenia skiturowe często są połączone z wycieczką i stanowią jej poprzedzenie. Bywają też oferty samodzielnych szkoleń, które mają na celu przygotowanie do innych wycieczek, nieposiadających szkoleń w ofercie – na przykład jednodniowych wycieczek skiturowych. Szkolenie polega na prezentacji jak powinien wyglądać sprzęt uczestnika, jak go zakładać, zdejmować oraz używać. Ważnym elementem szkoleń skiturowych są szkolenia lawinowe, pokazujące jak zachować się w górach w sytuacji zagrożenia naszego bezpieczeństwa bezpośredniego. Najistotniejsze w szkoleniach są pokazy z technik poruszania się w fokach, pokonywania stromego zbocza w osprzęcie, a także zjeżdżania i robienia zakrętów na nartach.

Czy warto?

Wycieczki skiturowe dostarczają niesamowitych emocji, pozwalają na zastrzyk adrenaliny. Są wspaniałym sprawdzianem dla naszej wytrzymałości fizycznej i hartu ducha. Osoby, które nie mają problemów ze zdrowiem i lubią tego rodzaju wyzwania, zdecydowanie powinny skusić się na taki kilkudniowy wypad do Zakopanego i pokonywanie tatrzańskich zboczy w niekonwencjonalny sposób. Ciekawym rodzajem rozrywki są szkolenia skiturowo-rowerowe, pozwalające łączyć te dwa rodzaje sportu, wyjątkowo dobrze smakującego w górach. Aktywny wypoczynek jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Powinien go spróbować każdy, komu marzy się prawdziwy relaks z dala od zatłoczonych stoków narciarskich.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na szkolenia skiturowe

Categories Ciekawe