TOP

Niżne Tatry zimą – narciarski raj (i nie tylko)

Niżne Tatry zimą - narciarski raj (i nie tylko)Wyjazd w Niskie Tatry to idealna propozycja dla tych osób, które uwielbiają jeździć na nartach a także wędrować urokliwymi szlakami i odkrywać piękno gór. Te wyjątkowo piękne okolice nie stanowią przy tym tak dużego wyzwania kondycyjnego, jak Tatry Wysokie. Na słowackie Niżne Tatry składają się dwie części – zachodnia (większa oraz skupiająca najwyższe szczyty – w tym mierzący 2043 m.n.p.m. Dziumbier) oraz wschodnia (niższa i o mniejszej powierzchni). Rozdziela je przełęcz Čertovica (1238 m).

Najczęściej miłośnicy białego szaleństwa decydują się na wyjazd do ośrodka Jasna – Chopok. Jest to największy ośrodek narciarski na Słowacji, położony na zboczu szczytu Chopok, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ośrodek dzieli się na część północną oraz południową. Do dyspozycji narciarzy oddano aż 45 km tras narciarskich, z czego znaczna część posiada dobre oświetlenie, a także możliwość sztucznego naśnieżenia. Imponująca liczba różnego rodzaju wyciągów i kolei (3 gondolowe, 1 naziemna, 9 krzesełkowych, 16 orczykowych) pozwala na osiągnięcie przepustowości rzędu ponad 30 000 osób na godzinę. Wybierając się na narty w Niskie Tatry można przy tym liczyć na trasy o odmiennych poziomach trudności. W zależności od umiejętności narciarskich każdy znajdzie więc na Słowacji coś dla siebie.

Słowackie Niskie Tatry zimą mają jednak o wiele więcej do zaoferowania poza stokami. Prócz tego na ich terenie znajdują się snowparki, miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego, a także liczne ośrodki spa i wellness oraz hotele o wysokim standardzie, niemal zawsze posiadające na swoim terenie baseny i inne udogodnienia. Dla osób preferujących równie aktywny rodzaj wypoczynku, lecz niekoniecznie narciarskie szaleństwa, Niskie Tatry mogą stanowić doskonały teren do eksplorowania szlaków turystycznych. Warto jednak zaznaczyć, iż z wyznaczonych szlaków schodzić nie wolno, na terenie Niżnych Tatr funkcjonuje bowiem największy narodowy park w kraju. Inną atrakcją godną polecenia są jaskinie – w obrębie Doliny Demianowskiej do zwiedzania udostępniono aż dziewięć takich, w tym najsłynniejsze: Jaskinię Wolności oraz Jaskinię Lodową.

Baza noclegowa oraz gastronomiczna jest bardzo profesjonalnie przygotowana. Goście mogą liczyć na pokoje we wspomnianych, oferujących różnego rodzaju usługi rekreacyjne hotelach, ale także w schroniskach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Dodatkową zaletą dla rodzimych turystów pozostają dogodne połączenia komunikacyjne oraz nieduża odległość od granicy z Polską. Będąc w Niżnych Tatrach na Słowacki warto nie tylko aktywnie spędzić czas szusując po stokach, ale też zainteresować się bogatą historią tego regionu.

Więcej

Categories Turystyka
https://wingate.biz/certyfikat-iso-9001-co-nalezy-o-nim-wiedziec/ https://unixos2.com/angielski-dla-firm-z-dofinansowaniem/ https://firefoxosbuilds.org/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-spodni-do-jazdy-konnej/