TOP

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Nie da się ukryć, pompy ciepła nie należą do najtańszych urządzeń. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co tak właściwie wpływa na ich cenę i jak kwota, którą będziemy musieli wygospodarować, przekłada się na jakość.

Pompa ciepła – opłacalna inwestycja?

Dla niewtajemniczonych w tajniki odnawialnych źródeł energii zaczniemy od wytłumaczenia, czym tak właściwie są pompy ciepła. Mówiąc najprościej, to urządzenia, które czerpią energię – w zależności od typu – z ziemi, wód podziemnych albo powietrza, by wykorzystać ją do ogrzewania albo chłodzenia budynku.

Jak już wspomnieliśmy, pompa ciepła to dość znaczny wydatek i spore obciążenie dla domowego budżetu. Nic w tym dziwnego – samo urządzenie jest skomplikowane. Jednak w ogólnym rozrachunku to opłacalna inwestycja, dzięki której zaoszczędzimy na rachunkach. Co więcej, według prognoz specjalistów opłacalność tego typu alternatywnego źródła energii będzie stale rosnąć, głównie ze względu na fakt, że ceny energii elektrycznej będą w najbliższych latach nieustannie rosnąć.

Co się składa na cenę pompy ciepła?

Jest sporo czynników, które mają wpływ na cenę pompy ciepła. Decydując się na markowe rozwiązania znanych międzynarodowych firm, zapłacimy więcej. Nie bez znaczenia jest także kraj produkcji – europejscy producenci bardziej się cenią niż ich odpowiednich z Dalekiego Wschodu. Jednak głównymi składnikami ceny pompy ciepła są trzy elementy:

  • rodzaj pompy ciepła powietrznej, wodnej lub gruntowej,
  • sprawność energetyczna, czyli skuteczność, z jaką pompa wydobywa ciepło,
  • okres, który obejmuje gwarancja.

Inne czynniki wpływające na cenę to:

  • koszt montażu,
  • doświadczenie instalatora,
  • okres gwarancji udzielanej na montaż.
Categories Ciekawe