TOP

Piękno – prostota czy przepych?

Estetyka XXI wieku zakłada naprawdę wielką różnorodność. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym jest piękno. Wszystko zależy od przyjętej konwencji oraz od umiejętności uzgodnienia różnych elementów w ramach jednej stylizacji czy projektu. Piękno może być proste lub złożone, czy nawet – przesadne. Opiera sia na spójności i harmonii wszystkich części dzieła lub na ich pozornym niedopasowaniu, na kontrastach i akcentach.

Piękno harmonii, czyli natura i sztuka w idealnej kompozycji

Żeby odpowiedzieć na pytanie z zakresu estetyki, nie musimy wcale odwoływać się do dzieł sztuki. Wystarczy spojrzeć na przedmioty codziennego użytku, które często stanowią odzwierciedlenie naszych wyborów estetycznych. Są wyrazem upodobań danej kultury, ale często też przejawem ponadczasowego zachwytu. Na przykład nad naturą i jej urodą, co przejawia się w pięknych meblach z metalu, które podziwiać można na zumm.pl.

Piękno przepychu i dekoracyjności

W dziejach kultury i w historii sztuki wskazać można na style, które polegały na zamiłowaniu do dekoracyjności, na piętrzeniu ozdobników, na przepychu formalnym. Barok czy rokoko – to style, które powracają nawet w XXI wieku, który przecież stawia głównie na uproszczenie i redukcję wszelkiej ozdobności. Tymczasem tym nurcie minimalistycznym pojawiają się przedmioty i kompozycje na wskroś dekoracyjne. Widoczne w aranżacjach wnętrz, nawiązujących do barokowego przepychu. Efekt ten podkreślają m.in. luksusowe meble tapicerowane.

Piękno na miarę XXI wieku

Okazuje się, że piękno na miarę XXI wieku jest raczej umiejętnością dokonywania wyborów niż ścisłym trzymaniem się jednej estetyki czy konwencji. Za piękne uznamy nowoczesne meble ogrodowe, w których wszystkie elementy aranżacji współgrają ze sobą, jak i postindustrialny loft urządzony na zasadzie kontrastu i zaskoczenia.

Categories Ciekawe