Ujemne temperatury i zalegający śnieg nie wpływają dobrze na kondycję naszego trawnika. W trakcie zimy może on ulec poważnym uszkodzeniom – trawa robi się żółta, a w oczy rzucają się puste miejsca. Warto zatem szybko przystąpić do pracy i zregenerować trawnik, aby jak najszybciej odzyskał swój pierwotny wygląd.
Czyszczenie trawnika
Pielęgnację trawnika po zimie należy rozpocząć od jego dokładnie wygrabienia. Warto to zrobić przed rozpoczęciem sezonu wegetacji, który przypada na koniec marca. Z trawnika usunąć należy resztki trawy, liście, patyki oraz szyszki. Obumarłe resztki roślin mogą być siedliskiem chorób i szkodników, zatem należy się ich pozbyć. Trawę oczyśćmy także z różnego rodzaju śmieci, które przywiał zimowy wiatr. Niezbędne będą nam do tego grabie, w przypadku większych trawników warto natomiast skorzystać z wertykulatora. Skutecznie usuwa on stare źdźbła i jednocześnie rozluźnia i wspomaga regenerację trawnika.
Napowietrzanie gleby
Po zimie darń i korzenie traw mogą być bardzo zbite, zatem naszym zadaniem jest rozluźnienie ich. Procesem, który zapewnia głębokie rozluźnianie trawnika jest aeracja, czyli napowietrzanie. Na małych powierzchniach możemy zrobić to przy pomocy wideł, które należy wbijać w ziemię na głębokość ok. 10 centymetrów. W sklepach ogrodniczych możemy kupić także specjalne nakładki na buty z metalowymi kolcami. Naszym zadaniem jest wtedy odbycie spaceru po trawniku i napowietrzenie go w taki sposób. Aeracja większych trawników w taki sposób może być uciążliwa, zatem warto skorzystać z aeratora. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia dwufunkcyjnego, które umożliwi nam zarówno aerację, jak i wertykulację. Po zimie warto także przeprowadzić wałowanie, do którego niezbędny jest wał o ciężarze co najmniej 70 kilogramów. Zabieg ten należy wykonać najwcześniej w połowie kwietnia – dzięki niemu trawa będzie rosła równomiernie i poprawi się krzewienie.
Uzupełnianie ubytków
Długo zalegający śnieg powoduje powstawanie na trawniku dziur. Tego typu ubytki warto od razu uzupełnić – glebę należy spulchnić, a następnie rozsypać nasiona. W sklepach nabyć można specjalne mieszanki nasion i nawozu, które przeznaczone są regeneracji trawnika. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, z koszeniem należy się natomiast wstrzymać, aż trawa osiągnie 10 centymetrów wysokości. Pozostałe fragmenty można kosić odpowiednimi kosiarkami elektrycznymi lub spalinowymi od kwietnia – termin ten należy jednak dostosować do warunków pogodowych oraz wysokości trawy.