TOP

Rury stalowe i dobry kocioł gazowy przepis na skuteczne ogrzewanie

Ogrzewanie to jedno z ważniejszych elementów przy budowie. Ważne jest, by odpowiednio je dobrać. Tylko wtedy będzie można się cieszyć z niskich rachunków za gaz. Istotne jest, by dobrze zestawić materiały instalacyjne i kocioł grzewczy. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Kondensacyjny czy atmosferyczny?

Kluczową kwestią przy zakładaniu instalacji grzewczej jest odpowiedni wybór kotła gazowego. To do niego dobiera się pozostałe materiały instalacyjne, rury stalowe, miedziane, kształtki i inne. Na rynku jest ogromy asortyment urządzeń grzewczych. Są produkty kondensacyjne lub atmosferyczne. Te pierwsze są dużo droższe, nawet dwa razy, jednak ich wybór pozwala na większe oszczędności w ciągu roku. Technika kondensacji polega na tym, że kocioł wykorzystuje dodatkowo ciepło z pary wodnej. Dzięki temu można osiągnąć znacznie większą sprawność. Nowoczesne sprzęty to wydajność nawet do 109 proc. Tym samym koszty ogrzewania stają się znacznie mniejsze. Warto więc jednorazowo zapłacić nieco więcej, ale później nie mieć problemów. Kotły atmosferyczne są wprawdzie tańsze, jednak ich wykorzystanie nie jest polecane. Jednorazowy koszty inwestycji będzie dużo mniejszy, ale po każdym kolejnym sezonie grzewczym będziemy żałować wyboru. Stąd tak ważne jest, by postawić na produkty dobrej jakości i bardzo ekonomiczne.

Wybierz dobrego wykonawcę

Ważne jest, by współpracować z dobrą firmą. W ten sposób uda się dobrać rozwiązanie idealnie dostosowane do potrzeb. Doradca techniczny, który specjalizuje się w branży grzewczej będzie wiedział na co zwracać uwagę i pomoże dobrać kocioł grzewczy do indywidulanych warunków w budynku. Ten sam metraż nie musi oznaczać podobnych parametrów urządzeń. Przykładowo zapotrzebowanie cieplne w starej kamienicy będzie znacznie większe niż w budynku pasywnym. Ważne jest, by dobrze dobrać kocioł grzewczy. Zbyt wysoka moc powoduje, że rachunki będą wygórowane. Z kolei za niska będzie przyczyniać się do tego, że kocioł będzie się co chwilę włączał, a jego żywotność ulegnie znacznemu skróceniu. Choć kocioł gazowy to serce instalacji, trzeba zwrócić uwagę również na materiały instalacyjne, takie jak np. rury stalowe. Tylko odpowiednie wykonanie wszystkich elementów gwarantuje, ze system grzewczy będzie długo służył i z powodzeniem będzie można z jego korzystać przez wiele lat. Doberze jest wybrać wykonawcę, który ma duże doświadczenie. Tylko wtedy instalacja będzie wykonana tak jak należy.

Categories Technologia