TOP

Samochód z przyczepą – jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze?

Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Powinien on dbać zarówno o siebie, jak i o innych uczestników ruchu. W takiej sytuacji z pewnością na drodze byłoby o wiele mniej wypadków. Jak zadbać o bezpieczeństwo, gdy kieruje się autem z doczepioną przyczepą?

Zestaw świateł do przyczep samochodowych

Przede wszystkim, należy zawsze dobrze oświetlić przyczepę. Dzięki temu, jest ona widoczna z bardzo daleka i kierowcy mają wiele czasu, aby ją ominąć. Warto bowiem pamiętać o tym, że przyczepa czasami nawet dwukrotnie wydłuża samochód. Dlatego też, kierowca w samochodzie z przyczepą stwarza na drodze podwójne zagrożenie.

Pozornie wydawać by się mogło, że skoro oświetlony jest samochód, to światła do przyczep samochodowych nie będą już potrzebne. Jest to jednak błędne myślenie. Jeśli samochód posiada zapalone światła, a przyczepa nie, kierowcy mogą stwierdzić, że auto jedzie bez przyczepy. W takiej sytuacji łatwo o wypadek, na przykład wtedy, gdy wymijający auto z przyczepą kierowca źle obliczy sobie czas potrzebny na wyprzedzanie.

Jak wybrać światła do przyczep samochodowych?

Warto zauważyć, że kierowca nie ma zbyt dużego pola manewru, jeśli chodzi o wybór świateł do przyczep samochodowych. Rzecz w tym, iż to nie on decyduje o tym, jakie światła do przyczep samochodowych mają się znaleźć na jego przyczepie. Decyduje o tym bowiem prawodawca.

Jak się okazuje, przepisy bardzo dokładnie określają, jakie światła mają się znaleźć na poszczególnych przyczepach. Przede wszystkim chodzi tutaj o rozróżnienie przyczep ze względu na wielkość. Co ciekawe, istotniejsza od długości jest szerokość przyczep. Wynika to między innymi z tego, że szerokie przyczepy często zasłaniają całkowicie zapalone światła samochodowe.

Inne środki bezpieczeństwa

Oczywiście, montaż świateł do przyczep samochodowych nie rozwiązuje wszystkich problemów. Konieczne jest również wprowadzeni w życie innych środków bezpieczeństwa. Jednym z nich należy się zająć już na etapie kupowania przyczepy.

Jak się bowiem okazuje, ze względów bezpieczeństwa o wiele lepiej jest kupić przyczepę w jasnym kolorze. Rzecz w tym, że odbija się od niej światło, przez co kierowcy łatwo ją zauważają. Co ważne, nawet jeśli jasna przyczepa nie posiada świateł do przyczep samochodowych, kierowcy będą ją często zauważać dzięki własnym światłom odbijającym się od przyczepy.

Światła do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl

Categories Ciekawe