TOP

Skąd się wzięło bikini?

Trudno dziś uwierzyć w fakt, iż jeszcze sto lat temu za kobiecy strój, obowiązującym na plaży, uznawano kostium kąpielowy sięgający często aż do łydek. Co jeszcze ciekawsze, był on uznawany za bardzo odważny, ponieważ cześć Pań do kąpieli wybierała się w… sukniach. Kolejnym etap stanowił oczywiście strój jednoczęściowy, jednak prawdziwą rewolucję w modzie plażowej przyniosło dopiero bikini.

Skąd się wzięło? Sama nazwa pochodzi oczywiście od atolu wysp na Pacyfiku, gdzie przeprowadzano doświadczenia z bombą atomową w 1946 roku. W tym samym czasie, a więc 3 lica, Louis Renard prezentuje swoją kolekcję, bardzo odważnych jak na owe czasy, strojów nazwanych właśnie od tegoż miejsca… Twórca zdetonował podobną „bombę” w świecie mody.

Kolejną ciekawostką z początków historii tego stroju jest fakt, iż w pierwszych pokazach udział brały striptizerki ponieważ modelki tak bardzo bały się ostracyzmu społecznego, iż nie decydowały się na udział w pokazach tegoż typu ubrania. Właśnie tym fachem parała się Micheline Bernardini, jedna z najbardziej znanych osób, która prezentowała bikini na sobie, w początkach jego kariery.

Jednak prawdziwym „boom” na ten typ stroju rozpoczął się wraz z początkiem noszenia ich przez Sophię Loren i Brigitte Bardot oraz filmem „I Bóg stworzył kobietę”. Rok 1962 to pierwsza okładka „Playboya” z kobietą w bikini. Dwuczęściowe stroje właśnie zaczęły podbijać świat!

Ten typ odzieży miał również to szczęście, iż w latach siedemdziesiątych rozpoczęła się „rewolucja seksualna”, co spowodowało, iż taki strój stał się nieodłącznym atrybutem kobiet chcących brać w niej udział. Dla lepszego podkreślenia „klimatu epoki” należy zauważyć, iż to właśnie wtedy Panie paliły staniki w proteście przeciwko krępującym je konwenansom. Jest to również okres powstania „monokini” czyli chodzenia na plaże w samych majtkach, inaczej zwane topless. Mniej odważne Panie, zakładały prześwitujące bluzki, a pod nie… bikini.

Jak więc widać historia bikini nie jest długa, jednak stanowi nieodłączną cześć przemian kulturowych, jakie miały miejsce w drugiej połowie dwudziestego wieku. Jednak podstawowe cechy definiujące bikini są niezmienne od momentu jego powstania – odsłania ciało i jest bardzo wycięte, a kolory są zazwyczaj bardzo jaskrawe aby kontrastować z opalonym ciałem.

Jak dobrać bikini do figury? Monochromatyczne barwy, szerokie ramiączka oraz fiszbiny to idealne rozwiązanie dla pań z dużym biustem. Florystyczne i geometryczne wzory są z kolei odpowiednie dla kobiet o drobnej budowie ciała. Ciekawe bywają również nawiązania do mody retro, zarówno lat pięćdziesiątych jak i siedemdziesiątych.

Bikini jest już stałym składnikiem kobiecej szafy – można powiedzieć, iż ciężko wyobrazić sobie dzisiejsze plaże bez niego. Pamiętać jedynie należy, iż ten strój musi być dobrany w ten sposób aby nie uwypuklał wad sylwetki, a raczej je tuszował. Kolejną kwestią są zbyt wycięte jego rodzaje – pamiętajmy, że plaże w różnych krajach mają swoje zasady, których nie wolno łamać, szokując współplażowiczów.

Jeśli szukasz ciekawych produktów zobacz tu.

Categories Ciekawe