TOP

Skóra w samochodzie – jak dbać?

Pomimo tego, że skóra w samochodach staje się coraz powszechniejsza i coraz częściej możemy dokupić ją za kwotę niespełna kilku tysięcy złotych przy konfigurowaniu nowego samochodu w salonie to w dalszym ciągu traktujemy ją jako symbol pewnego luksusu, którego wyznacznikiem jest oczywiście samochód i jego wyposażenie.

Wady i zalety?


Wbrew pozorom skóra w samochodzie ma zarówno swoje zalety, jak i wady, których powinniśmy być świadomi decydując się na jej dokupienie przy konfigurowaniu samochodu lub poszukiwaniu egzemplarza z rynku wtórnego. Zaletą skóry w samochodzie jest oczywiście jej wygląd i status wspomnianego już luksusu.

Największe wady skóry odczujemy jednak zarówno latem, jak i zimą – podczas mroźnych poranków z pewnością odczujemy chłód skóry, zaś latem jej gorąco i „lepienie się” od ciała. W związku z powyższym konfigurując samochód ze skórą na siedzeniach powinniśmy pamiętać o jego doposażeniu w klimatyzację (na lato) oraz podgrzewanie siedzeń (na zimę).

Obowiązki pielęgnacyjne!


Skóra w samochodzie to także znacznie więcej obowiązków związanych z jej pielęgnacją niż ma to miejsce w przypadku tapicerki materiałowe – wszystkie zaniedbania przez lata użytkowania tapicerki skórzanej będą na niej bardzo dobrze widoczne. Brak odpowiedniej pielęgnacji objawia się przede wszystkim zbytnim wysuszeniem skóry, licznymi pęknięciami, przetarciami i po prostu wytarciem się jej powierzchni, co zmiana jej fakturę wyczuwaną dotykiem oraz znacznie pogarsza jej estetykę.

Warto pamiętać o tym, że zniszczona skóra nie jest żadną ozdobą samochodu, a może budzić jedynie uśmiechy politowania. W jaki sposób możemy przywrócić świetność naszej skórze?

Czy tylko wymiana tapicerki?


Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wymiana całej tapicerki skórzanej na nową, jednak jest to też rozwiązanie najdroższe – musimy się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilku tysięcy złotych. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest użycie specjalistycznej farby do skóry, która może w pewnym stopniu zregenerować już zużytą i wytartą skórę. Nie powinniśmy jednak liczyć na to, że używając czegoś takiego jak lakier do skóry przywrócimy jej pełen blask. Tego typu lakier do skóry ma za zadanie głównie zamaskować wytarcie materiału i sprawić, że będzie on jednolity kolorystycznie.

Podsumowując, jeżeli chcemy szybko i stosunkowo niewielkim kosztem przywrócić przynajmniej część świetności naszej skórzanej tapicerce to warto rozglądnąć się za dobrej jakości lakierem do skóry – będzie to w zupełności wystarczające jako szybka naprawa, która posłuży kilka lat!

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem Lakiery24.com

Categories Technologia