TOP

Twoja pierwsza wycieczka skiturowa – jak zacząć?

Dużo chodzić zimą po górach? Jeździsz na nartach już od bardzo dawna i konwencjonalne trasy Cię już nudzą? Szukasz czegoś bardziej emocjonującego, jednak nie przemawia do Ciebie agresywny i niebezpieczny freeride? Jeśli tak, to warto zainteresować się skituringiem i wybrać odpowiednią wycieczkę skiturową. Jak to zrobić?

Krok 1 – czym jest skituring?

Na początek powiedzmy trochę o tym, co to jest w ogóle ten skituring. Otóż jest to unikalna dyscyplina sportowa łącząca w sobie narciarstwo zjazdowe z turystyką wysokogórską. Generalnie wycieczka skiturowa polega na podejściu pod górę zazwyczaj przy pomocy nart, a następnie zjechaniu z niej przy użyciu zarówno tras narciarskich, tras skiturowych czy też elementów dziewiczego stoku.

Czym to się różni od freeride? Otóż we freeride nieważne jest, jak dostaniemy się na górę, natomiast bardzo istotne jest to, aby zjeżdżając nie wkroczyć na żadną trasę. Z kolei zaś skialpinizm stawia poprzeczkę nieco wyżej ponieważ tu przy podejściu obecne są elementy wspinaczki wysokogórskiej. W praktyce czasem jednak, zwłaszcza przy trudniejszych trasach, trudno jest rozróżnić między sobą skiaplinizm od skituringu.

Krok 2 – jak wybrać odpowiednią firmę i wycieczkę?

Dobrze – zdecydowaliśmy się spróbować skituringu i co dalej? Otóż na początek warto skorzystać z możliwości wzięcia udziału w profesjonalnej wycieczce skiturowej, ze wcześniejszym przeszkoleniem oraz z doświadczonym przewodnikiem.

Jak wybrać odpowiednią firmę? Przede wszystkim najważniejsze jest doświadczenie i umiejętności przewodnika oraz dbanie o bezpieczeństwo przez firmę. Warto jeszcze podkreślić, że wycieczki skiturowe standardowo organizowane są na różnych poziomach zaawansowania, na początek warto wybrać te prostsze, jednodniowe. Potem zaś czekają na nas naprawdę ciekawe możliwości.

Krok 3- jak się przygotować do wycieczki skiturowej?

Przede wszystkim tu ważny jest sprzęt. Trzeba to bowiem podkreślić, że do skituringu zasadniczo stosowany jest nieco inny sprzęt narciarski. Narty są krótsze, szersze i posiadają doczepiane tzw. foki, które zapobiegają ześlizgnięciu się w dół. Dodatkowo są tu obecne skiturowe wiązania i potrzebne są inne buty. Na początek można taki sprzęt wypożyczyć.

Czy to koniec przygotowań do pierwszej wycieczki skiturowej? Zdecydowanie nie! Przede wszystkim nie jest zalecane, aby na taką wycieczkę iść zaraz na początku sezonu, kiedy dopiero co założyliśmy narty na nogi po przerwie. Lepiej znacznie jest pomyśleć o pewnym treningu – pochodzić w góry zimą, pozjeżdżać na nartach a dopiero potem zacząć skituring.

Categories Zdrowie i uroda
http://ngenuity.org/wygodne-obuwie-do-jazdy-konnej-odwiedzamy-sklep-jezdziecki/ https://lashplicity.com/co-nalezy-wiedziec-o-smart-kontraktach/ https://dowiedz-sie.com.pl/pierwsze-godziny-nauki-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac/