TOP

Wkłady kominowe – nowoczesne rozwiązanie dla twojego domu

Prawidłowo dobrane wkłady kominowe to podstawa sprawnie działającego systemu kominowego. Sprawdź, co możesz zyskać, stawiając na nowoczesne rozwiązania kominowe.

Dlaczego warto stosować wkłady kominowe?

Wkłady kominowe nie bez przyczyny zdominowały polski rynek kominiarski. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim trwałe i wyjątkowo bezpieczne w użytkowaniu. Zwłaszcza ta ostatnia zaleta przeważa o popularności wkładów kominowych.

Zalety wkładów kominowych

Wkłady kominowe mają więcej zalet niż to już wymieniliśmy. Podkreślenia wymagają także takie ich atrybuty jak chociażby łatwość przeprowadzenia prac montażowych i wysoka odporność na agresywne działanie skroplin powstających w efekcie pracy urządzeń grzewczych. Ale uwaga, to, że wkłady kominowe łatwo zamontować, nie oznacza, że może zrobić to ktokolwiek! Warto pamiętać, że wszystkie prace związane z kominem powinni przeprowadzać wykwalifikowani specjaliści – unikniemy w ten sposób problemów z funkcjonowaniem komina, które naprawdę mogą być tragiczne w skutkach. Niestety, w dalszym ciągu w sezonie grzewczym zatrucia czadem i pożary sadzy zdarzają się niepokojąco często, a części z tych wypadków można by było uniknąć, gdyby tylko komin był postawiony prawidłowo i regularnie kontrolowany.

Nowy wkład w starym kominie

Czy wkład kominowy da się zamontować w starym kominie – to jedno z najczęstszych pytań, które słyszą specjaliści od systemów kominowych. Oddajmy więc głos specjalistom, skoro już ich wywołaliśmy:

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak. Często zdarza się, że przy montażu nowego kotła, zmuszeni jesteśmy do modernizacji komina. Taką modernizację wykonać można poprzez instalację wkładu kominowego dopasowanego do rodzaju i mocy danego urządzenia.

Pamiętajmy! Wkład kominowy zawsze dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta kotła lub pieca. Jest to konieczne nie tylko ze względu na wydajność cieplną, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo montowanego układu.

Źródło: wklad-kominowy.pl.

Dobrym rozwiązaniem – bardzo często stosowanym w przypadku starych kominów – są też tak zwane owale, czyli wkłady kominowe o owalnym przekroju. Sprawiają one, że stosunkowo wąski prześwit starego komina jest maksymalnie wykorzystany.

Categories Dom i Wnętrze