Endometrioza inaczej nazywana gruczolistością macicy lub chorobą wędrującej śluzówki macicy polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy nie opuszczają organizmu, tylko przemieszczają się w jego głąb, gdzie tworzą guzki, które w czasie menstruacji krwawią. Taki stan doprowadza do tworzenia się stanów zapalnych, powstawania torbieli, a nawet do niepłodności. Wiele kobiet cierpiących na długie i bolesne miesiączki oraz intensywny zespół napięcia przedmiesiączkowego nie zdają sobie sprawę z tego, że cierpią na endometriozę i to ona jest odpowiedzialna za wiele z ich przykrych dolegliwości.
Objawy endometriozy
Endometrioza objawia się bardzo różnie i nie każda kobieta będzie miała te same objawy i te same dolegliwości, jednak do najczęstszych objawów, na które skarżą się kobiety chorujące na endometriozę to:
1. Bardzo bolesne miesiączkowanie
2. Długie i obfite miesiączki
3. Problemy z zajściem w ciąże, a nawet niepłodność
4. Ból podczas stosunku
5. Ból podczas wypróżnienia
6. Bóle i krwawienia okołomiesiączkowe
Lekarz ginekolog, który bada pacjentkę skarżącą się na powyższe dolegliwości, powinien poszerzyć diagnostykę w kierunku właśnie endometriozy, jednak jej zdiagnozowanie jest bardzo trudne i może być procesem długotrwałym.
Leczenie endometriozy
Dolegliwości związane z endometriozą są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe dla kobiety, wielu kobietom utrudniają wręcz normalne funkcjonowanie szczególnie w czasie menstruacji, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie i podjęcie leczenia.
Leczenie endometriozy głównie polega na łagodzeniu objawów, w tym celu stosuje się leki hormonalne, czasami, jeżeli choroba doprowadziła do powstania torbieli, konieczna jest operacja, jednak poza środkami farmakologicznymi warto zmienić dietę, która może być bardzo skuteczna w łagodzeniu, a nawet pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.
Dieta w łagodzeniu objawów endometriozy
Jeżeli powodem dolegliwości bólowych jest właśnie endometrioza dieta powinna być pierwszym, co należy wziąć pod lupę i czasami diametralnie zmienić. Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna jest bardzo ważna podczas leczenia endometriozy. Wiele składników pokarmowych ma właściwości przeciwzapalne, a nawet przeciwbólowe, natomiast inne wpływają bardzo niekorzystnie na gospodarki hormonalną oraz pogłębiają procesy zapalne, co nasila objawy choroby. Warto zatem chorując na endometriozę zdecydować się na zmianę nawyków żywieniowych, eliminacje niekorzystnych składników, a także zwiększenie podaży tych produktów, które pomogą w walce z dolegliwościami.
Co jeść chorując na endometriozę
Przy schorzeniu, jakim jest endometrioza dieta powinna być bogata w składniki wspomagające zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, a także te, które poprawiają eliminację estrogenów i mają działanie przeciwbólowe. Dieta kobiety z endometriozą powinna być bogata w:
1. Błonnik, który poprawia trawienia oraz pomaga w sposób naturalny regulować gospodarkę hormonalną
2. Witaminy i minerały, wspomagające oczyszczanie organizmu z toksyn i wspierające funkcjonowanie wątroby
3. Kwasy omega 3, które pomagają zmniejszać stan zapalny, przyczyniają się do produkcji prostaglandyn, a także pomagają przy gojeniu się tkanek.
Jakich pokarmów unikać?
U kobiet u których zdiagnozowana została endometrioza dieta powinna wykluczać niektóre produkty. Chore powinny unikać tych produktów, które przyczyniają się do pogłębiania się stanów zapalnych w organizmie. Do produktów niewskazanych należą przede wszystkim:
1. Produkty wysoko przetworzone
2. Produkty zawierające dużą ilość konserwantów i sztucznych składników
3. Alkohol
4. Biała mąka
5. Kofeina
6. Soja
7. Czerwone mięso
8. Tłuszcze nasycone
Aby poprawić swoje samopoczucie i zniwelować wiele z przykrych dolegliwości, które wywołuje endometrioza dieta musi być pod kontrolą, dlatego najlepiej zrobić to ze wsparciem doświadczonego dietetyka, który tak dobierze składniki pokarmowe, aby były jak najkorzystniejsze dla zdrowia i zapewniały organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.