TOP

Zadbaj o ciepło w swoim domu

W ostatnich latach coraz częściej można usłyszeć o problemach właścicieli domów, których koszty ogrzewania z roku na rok wzrastają i ciężko stwierdzić co jest tego powodem. Aby zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem, warto już teraz dokładnie przyjrzeć się nieruchomości oraz instalacjom wchodzącym w skład centralnego ogrzewania, oraz wentylacji.

Sprawny piec to podstawa

Piec centralnego ogrzewania to istotny element mający ogromny wpływ na koszty ogrzewania. Odpowiednia wielkość oraz dobry stan techniczny pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy podczas sezonu grzewczego. Niewiele osób wie, ale czopuch kotła, który wchodzi w skład pieca centralnego ogrzewania, także ma wpływ na jakość palenia oraz ilość zużytego paliwa do ogrzania wody w systemie CO.

Zapchany lub niedrożny czopuch do pieca będzie przyczyną nieprawidłowego działania centralnego ogrzewania. Warto wiec zainwestować w czopuch kotła wyposażony w wyczystki ułatwiające przepchanie niedrożności. Dobrej klasy czopuch do pieca wyposażony jest też w dławik pozwalający regulować przepływ powietrza z pieca do komina.

Izolacja termiczna

Ogromny wpływ na nasze rachunki za ogrzewanie ma także ocieplenie budynku. Jeżeli nasz dom nie ma takiego, to możemy być pewni, że to jest właśnie przyczyna wysokich kosztów ogrzewania. Dobra izolacja wykonana z płyt styropianowych, pokryta tynkiem pozwala zredukować ubytki ciepła nawet o kilkadziesiąt procent.

Sprawdź szczelność okien

Szczelne okna oraz drzwi to także większe ograniczenie utraty ciepła z naszego domu. Nieszczelne ramy okienne lub uszkodzone okna to źródło problemów z zatrzymaniem ciepła wewnątrz nieruchomości. Naprawa lub wymiana okien wydaje się w takiej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu.

Inne rozwiązania?

Jeżeli wszystkie metody zawiodły, to jedynym rozwiązaniem, jakie nam zostaje, jest skorzystanie z oferty firmy badającej utraty ciepła z budynków. Przy pomocy kamery na podczerwień można zdiagnozować którym miejscu naszego domu występuje utrata ciepła i coś z tym zrobić. Zazwyczaj są to np. nieszczelności na łączeniach różnych materiałów budowlanych lub tzw. mostki cieplne. Wyeliminowanie ich pomoże w zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie.

Tego typu prace warto rozpocząć jak najprędzej, zanim na dworze zrobi się znowu chłodno.

Categories Dom i Wnętrze