Zatrucie pokarmowe może przytrafić się każdemu – niedokładnie umyte owoce, podejrzanie wyglądający obiad w barze czy przeterminowane jedzenie to tylko niektóre z możliwych przyczyn. Na szczęście nasz organizm łatwo radzi sobie z niepożądanymi substancjami w układzie pokarmowym, czego skutkiem jest biegunka, trwająca czasami nawet kilka dni. Po upływie tego czasu dolegliwości powinny jednak ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje a chory skarży się na przewlekłe zaburzenia procesu wypróżniania (nie tylko w postaci biegunek, mogą to być również zaparcia) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Takie objawy jednoznacznie kojarzą się z zespołem drażliwego jelita. Przyczyny tego schorzenia nie są dokładnie znane – pojawiają się zarówno teorie mówiące o czynnikach genetycznych ale również rozważa się wpływ czynników psychologicznych i środowiskowych. Pewne jest natomiast, że zespół drażliwego jelita jest chorobą przewlekłą i niestety nieuleczalną. Jeśli jednak pacjent zostanie zdiagnozowany prawidłowo, otrzyma właściwe wsparcie i będzie stosował się do wszystkich zaleceń lekarza możliwe jest złagodzenie objawów choroby i prowadzenie normalnego życia.
A jak w takim razie zdiagnozować tę chorobę? Najlepiej poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań specjalistycznych. W tym przypadku zalecane jest wykonanie badania bazowego jelit oraz badanie kału na obecność pasożytów – w początkowym etapie nie można wykluczyć, że objawy chorobowe są spowodowane działalnością pasożytów w przewodzie pokarmowym.