TOP

Czym jest wizualizacja SCADA?

Z pewnością wiele osób zastanawia się czym jest wizualizacja SCADA. Jest to rozwiązanie powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z wielu różnych branż. To nic innego niż wizualizacja procesów przemysłowych. W ten sposób można zwiększyć kontrolę nad procesami produkcyjnymi, które są aktualnie realizowane. Osoby nadzorujące mogą stale monitorować parametry pracy urządzeń. Pozwala to zaoszczędzić sporą ilość czasu, a także zminimalizować ryzyko pojawienia się nieprawidłowości.

Nadzór danych

Głównym celem wizualizacji SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) jest nadzór danych. Oznacza to, że możemy kontrolować nawet najmniejsze detale procesów przemysłowych, a tym samym sprawnie reagować na potencjalne błędy. Wszystko po to, aby proces nie został przerwany. Na uwagę zasługuje fakt, że wymiana danych następuje w czasie rzeczywistym.

Niewątpliwą zaletą opisywanego rozwiązania jest fakt, że przetworzone dane przestawione są w sposób czytelny dla operatora. Są one wyświetlane na ekranie monitora. Nie musimy więc posiadać specjalistycznej wiedzy, która umożliwi odczytanie podstawowych wartości. Baza danych jest wzbogacona o informacje technologiczne, co również stanowi duży plus.

Zmiana parametrów

Wizualizacja SCADA pozwala błyskawicznie reagować na wszelkie nieprawidłowości. Oznacza to, że swobodnie możemy modyfikować parametry procesów technologicznych. Wprowadzenie zmian nie jest skomplikowane, czy też czasochłonne. W tym temacie mamy więc pełną swobodę, co znacząco podnosi komfort pracy.

Operator maszyny jest informowany o aktualnym jej stanie. To właśnie dzięki temu możemy wykryć awarię jeszcze przed jej wystąpieniem. W tym przypadku musimy jednak posiadać wiedzę, która pozwoli nam rzetelnie ocenić sprawność urządzenia.

Utrzymanie ruchu

Za pomocą wizualizacji SCADA możemy jedynie obserwować, a także modyfikować parametry procesów technologicznych. Jest to jednak bardzo ważny element utrzymania ruchu, który może zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa. Warto wspomnieć, że taki system projektowany jest na indywidualne zlecenie. To właśnie dzięki temu jest on w pełni dopasowany do potrzeb oraz wymagań użytkowników.

Podstawowym problemem w przedsiębiorstwach przemysłowych jest brak ciągłości procesów technologicznych. Takie usterki mogą zostać wyeliminowane jedynie przez doświadczonych automatyków. Opisywany system wydaje się być więc idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy usprawnić pracę. Integruje on ogromną liczbę elementów, co przekłada się na wysoki poziom niezawodności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

Categories Technologia
iq.org zobacz wiecje portal.org