TOP

Hortensje – sadzonki w modnych aranżacjach ogrodów

Jeśli zastanawiacie się, które krzewy liściaste będą najbardziej dekoracyjne i oryginalne, jednocześnie też niezbyt trudne w uprawie i pielęgnacji, to warto zwrócić uwagę na hortensje. Sadzonki tej rośliny, zwłaszcza hortensje ogrodowe i hortensje bukietowe, potrafią pokolorować i uatrakcyjnić każdy ogród, bez względu na stylizację czy wielkość. Czym charakteryzują się sadzonki hortensji i jak o nie dbać?

 

Hortensje – sadzonki o wielkiej popularności…

 

Chociaż w polskich ogrodach trafimy na wiele krzewów liściastych, na stałe wpisanych w nasz narodowy krajobraz, wiele z nich stało się pospolitymi, mało dekoracyjnymi. Hortensje to sadzonki, które przewyższają inne krzewy pod względem walorów dekoracyjnych. Ich bujne, wielkie kwiatostany składają się z setek małych kwiatków o intensywnej barwie. Dziś zarówno hortensje ogrodowe jak i hortensje bukietowe to sadzonki o setkach odmian kolorystycznych, najpopularniejsze to białe, niebieskie, fioletowe i czerwone.

 

Najpopularniejsze sadzonki hortensji (www.ogrodowymlyn.pl/32-hortensje-sadzonki) to odmiana ogrodowa i bukietowa. Ta pierwsza cechuje się kwiatostanem w kształcie kuli, a druga ma kwiatostan w kształcie stożka. Mniej znane, np. hortensje odmiany dębolistnej lub pnącej także widywane są już w niektórych ogrodach, można je kupić np. w sklepie OgrodowyMlyn.pl. Warto pamiętać, że większość odmian hortensji to sadzonki, które po kilku latach dorastają nawet do 2-4 metrów.

 

Hortensje – sadzonki o konkretnych wymaganiach glebowych

 

Chociaż hortensja w ogrodzie uchodzi za krzew o niskich wymaganiach, warto znać kilka z nich, by zagwarantować sobie piękne, bujne kwitnienie latem. Sadzenie hortensji ogrodowych i bukietowych powinno odbywać się w glebie żyznej i dobrze przepuszczalnej. Zakres pH dla odpowiednich odmian znajdziemy na OgrodowyMlyn.pl, zwykle najlepiej radzą sobie w ziemi lekko kwaśnej. Pielęgnacja hortensji w okresie letnim polega głównie na tym, by dbać o stale lekko wilgotną glebę. Jej przesuszenie szkodzi, dotkliwie odczują to zwłaszcza młode sadzonki hortensji.

 

Hortensje – sadzonki do lekko słonecznych zakątków

Kwiat hortensja to największy skarb w okresie kwitnienia. Dlaczego ta sama odmiana u jednych kwitnie silnej niż u innych. Być może jest tak za sprawą stanowiska – hortensje sadzonki lubią miejsca lekko nasłonecznione. Zbyt cieniste będą biednie obradzać, zaś stanowiska zbyt słoneczne będą powodowały poparzenia i kurczenie się kwiatostanów. Warto zapoznać się także z harmonogramem jak przycinać hortensje (różne odmiany wymagają różnych zabiegów pielęgnacyjnych, więc najlepiej sprawdzić to dla posiadanej sadzonki).

 

Hortensje – sadzonki odmiany bukietowej, ogrodowej, dębolistnej i pnącej, znaleźć można w sklepie polskiej szkółki OgrodowyMlyn.pl.

Categories Ciekawe