TOP

Jaka kasa fiskalna sprawdzi się w gabinecie lekarskim?

Obecność kas rejestrujących w gabinetach lekarskich jest szczegółowo regulowana przez polskie przepisy fiskalne. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o konieczność wystawiania paragonów na rzecz pacjentów, którzy są osobami fizycznymi. Dlatego też współcześnie wielu lekarzy staje przed wyborem odpowiedniej kasy fiskalnej.

Polski rynek technologii dla handlu i usług oferuje aktualnie szeroki wybór urządzeń rejestrujących. Oprócz bardziej rozbudowanych modeli, które sprawdzają się przede wszystkim w większych działalnościach gospodarczych, np. w dużych sklepach czy restauracjach, osobną grupę rozwiązań stanowią niewielkie, praktyczne kasy fiskalne. Urządzenia te są bardzo ciekawą propozycją także dla lekarzy, którzy muszą wdrożyć w swoich gabinetach technologie służące do prowadzenia ewidencji. Czym konkretnie wyróżniają się te modele?

 

Funkcjonalność kasy dla lekarza

Jakie przyjazne rozwiązania technologiczne oferują obecnie kasy fiskalne dla lekarzy? Większość tych urządzeń zapewnia np. programowanie skrótów klawiszowych. Dzięki temu modele wdrażane w gabinetach lekarskich pozwalają na sprawne rejestrowanie popularnych usług medycznych czy też szybkie korzystanie z wybranych funkcji kasy. Ponadto, wśród urządzeń z tej kategorii znajdują się takie, które posiadają moduły elektronicznej kopii paragonów. W dzisiejszych czasach na wspomnianą technologię decyduje się coraz szersze grono lekarzy. Cyfrowa kopia wydawanych paragonów fiskalnych automatyzuje bowiem wykonywanie obowiązków, które wynikają z rejestrowania obrotu. Poza tym, przyczynia się do obniżenia kosztów codziennej eksploatacji. W kasie z modułem kopii elektronicznej wystarczy bowiem wymieniać tylko 1 rolkę papieru termicznego. Natomiast urządzenia z technologią „tradycyjną” wymagają już każdorazowego stosowania 2 wkładów.

 

Design i konstrukcja urządzenia fiskalnego

Parametry użytkowe kasy rejestrującej nie powinny być jedyną kwestią, na którą zwraca się uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia. A już w szczególności dotyczy to zakupu modelu przeznaczonego do obsługi pacjentów w gabinecie lekarskim. W przypadku działalności medycznej duże znaczenie ma też jakość wykonania tej technologii. W związku z tym, na rynku są dostępne kasy rejestrujące dla lekarzy, które mają obudowę w białej kolorystyce. Można je więc w prosty sposób dostosować do miejsca obsługi pacjentów. Ponadto, większość omawianych urządzeń to po prostu kompaktowe modele, które nie zajmują dużo przestrzeni na stanowisku pracy. Można je też z powodzeniem wykorzystywać do mobilnego świadczenia usług medycznych.

 

Zmiany prawne w przyszłości

Wszyscy lekarze, którzy planują w najbliższym czasie zainstalowanie w swoich gabinetach odpowiednie kas rejestrujących, powinni pamiętać o tym, że niedługo wprowadzone zostaną zmiany w przepisach. System fiskalizacji online w Polsce zacznie być stopniowo wdrażany od 2018 roku. Natomiast podmioty korzystające z urządzeń rejestrujących będą musiały – prędzej czy później – dostosować te technologie do nowych wymogów i kryteriów technicznych. Dlatego też już dziś warto sprawdzić, czy wybrana kasa fiskalna posiada gwarancję Online. Urządzenie tego typu będzie można w przyszłości zmodyfikować, tzn. dostosować do zmian w przepisach.

 

 

 

Categories Ciekawe