TOP

Grzałka do boilera i innne artykuły z zakresu instalacji ciepłowniczych

W związku z nadchodzącym sezonem remontowym sklepy online z rozmaitymi artykułami instalacyjnymi odnotowują coraz większy ruch. Klienci poszukują dobrych podzespołów w korzystnych cenach – w przypadku sprzedaży internetowej, nabywcy zwykle wiedzą, czego szukać: czytają oni opinie na forach, czy też radzą się znajomych elektroinstalatorów na temat doboru odpowiedniego osprzętu.

Optymalna grzałka do boilera – czyli jaka?

Każdemu, kto korzysta z tego typu rozwiązań do podgrzania wody, zależy na jak najkrótszym czasie zmiany temperatury cieczy. Tak, by np. objętość wody potrzebna nam do wzięcia prysznica ociepliła się w ciągu 30 minut, a nie kilku godzin – chodzi o jak najkrótszy czas korzystania z grzałki, gdyż tego typu urządzenie pobiera naprawdę sporo energii elektrycznej. Warto wybrać akcesoria o optymalnym stosunku zużycia mocy do całkowitego czasu ich użytkowania – wtedy rachunki za prąd nie będą spędzać nam snu z powiek.

Jak wybrać optymalną pojemność bojlera?

Gdy w naszym domu mieszkają np 3 czy 4 osoby, zużycie ciepłej wody nie jest zbyt duże. Wiele oczywiście zależy od naszych przyzwyczajeń – niektórzy wolą brać prysznic, inni preferują kąpiel w wannie wypełnionej wodą po brzegi. Jeżeli nasza rodzina jest dość oszczędna, chętnie skorzystamy z natrysku. Na nasze potrzeby wystarczyłby w tym przypadku bojler o pojemności około 80 litrów, z grzałką o mocy powyżej 2kW. Moc ta nie może bowiem być zbyt słaba – wtedy czas potrzebny na podgrzanie wody może wynosić nawet kilka-kilkanaście godzin. w sytuacji, gdy podwyżki cen energii elektrycznej są dosyć spore i regularne, nie możemy pozwolić sobie na takie marnotrawstwo pieniędzy. Gdy zechcemy w optymalny sposób obniżyć wydatki na energię, musimy dokonać pomiarów i obliczeń, dzięki którym dowiemy się, jaka pojemność boilera oraz moc grzałki będą dla nas najbardziej korzystne.

Jaki włącznik do grzałki wybrać?

Okazuje się, że element grzewczy można włączać przyciskiem umieszczonym bezpośrednio w ścianie. Tego rodzaju włącznik wygląda jak klasyczna oprawa oświetleniowa – właściwie jest t identyczny przycisk, przy pomocy którego włączamy lub gasimy światło. Takie akcesoria możemy znaleźć w asortymencie firmy Kontakt Simon – mamy wtedy do wyboru naprawdę dużo opcji kolorystycznych – z pewnością, dzięki różnym barwom, nie pomylimy włącznika światła z przyciskiem od grzałki! Jeśli chodzi o samodzielną instalację tego typu infrastruktury, pamiętajmy oczywiście o montażu włącznika na odpowiedniej wysokości (tak, by małe dzieci nie były w stanie wcisnąć go bez potrzeby).

Categories Dom i Wnętrze
Tags ogrzewanie