TOP

Szczotkowanie, nitkowanie, płukanie zębów – jak robić to dobrze?

Prawidłowa pielęgnacja naszej jamy ustnej wymaga nieco skrupulatności. Przede wszystkim konieczne jest określenie tego, jak szybko na naszych zębach osadza się płytka nazębna- na tej podstawie będziemy wybierali twardość szczoteczki.

Podczas kupna szczoteczki zwracajmy uwagę przede wszystkim na włókna – producenci dzielą je na miękkie, półtwarde oraz twarde. Miękkie szczoteczki dedykowane są osobom o delikatnych dziąsłach, skłonnych do krwawienia. Szczoteczki półtwarde są najczęściej kupowanymi – są uniwersalne i zaspokajają potrzeby większości konsumentów. Twarde szczoteczki wybierane są przez osoby pragnące skuteczniej ścierać osad nazębny. Ich wadą może być jednak także naruszanie struktury szkliwa i jego ścieranie. Szczoteczka powinna posiadać profilowaną rączkę, aby móc pewnie trzymać ją w dłoni. Szczoteczki znajdziemy w supermarketach, aptekach, sklepach medycznych.

Pasta do zębów, płyn do płukania

Kupno pasty do zębów również nie jest łatwym zadaniem – producenci co chwilę zasypują nas nowymi produktami. Najlepszym wyborem będzie klasyczna pasta w fluorem i dodatkiem ekstraktów z ziół i roślin. Fluor wspomaga budowanie naturalnej ochrony szkliwa, chroni zęby przed działaniem próchnicy. W przypadku skłonności do podrażnień zębów zasadne może okazać się wykorzystywanie past z wyciągami z roślin. Najlepsze okażą się wyciągi z mięty, tymianku, rumianku, szałwii i melisy.

Wykorzystywanie płynu do płukania pozwala na zahamowanie powstawania płytki nazębnej – regularne stosowanie płynu wpływa też na odświeżenie naszego oddechu! Płyny sprzedawane są w butelkach o zróżnicowanej wielkości.
Również nitkowanie jest dobrym sposobem na zachowanie zdrowych zębów – należy to jednak robić delikatnie, aby nie pokaleczyć dziąseł.

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą stomatologa – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Dentysta w Opolu z pewnością Ci pomoże!

Categories Dom i Wnętrze