TOP

Jak budować historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej jest istotne, jeśli w przyszłości planujemy wziąć duży kredyt hipoteczny czy też kredyt konsumencki. Dzięki możliwości wglądu w nasza historię kredytową konkretny bank może ocenić, czy jesteśmy pożądanymi kredytobiorcami. Okazuje się, że nawet niewielkie zakupy brane na raty czy terminowe spłacane karty kredytowej sprawia, że możemy budować wiarygodną historię kredytową. Co warto wiedzieć o tym procesie?

Budowanie historii kredytowej zaczyna się wraz z zakupem pierwszego przedmiotu na raty czy też z chwilą w której rozpoczynamy korzystanie z karty kredytowej. Okazuje się, że nawet niewielki debet na karcie przysłuży się nam do tego, aby w przyszłości nie mieć problemów z odmową banku na wniosek o kredyt. Istotne jest jednak, aby terminowo spłacać nasze zobowiązania – nawet niewielkie opóźnienie zostanie odnotowane, a informacja o nim na długo pozostanie w naszych wirtualnych aktach.

Najlepsze metody na budowanie historii kredytowej

Poza wspomnianą kartą kredytową czy debetem najlepszym sposobem na budowanie wiarygodnej historii kredytowej jest zaciągnięcie niewielkiego kredytu na dowolny cel. Może być to pożyczka nawet rzędu 1000 zł – ważne jest jednak, byśmy terminowo ją spłacali. Drugi sposób to ustanowienie debetu na kartach bankomatowych. Dzięki niemu również pokażemy, że jesteśmy w stanie terminowo spłacać nasze zobowiązania.
Wszystkie informacje o naszych zobowiązaniach trafiają do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. W przypadku nieterminowo spłacanych rat informacja o tym zostanie nadpisana w systemie. Możliwe jest czyszczenie BIK, jednak jest to proces długotrwały.

Categories Biznes