TOP

Centra Logistyczne – wykorzystanie powierzchni magazynowej

W dzisiejszych czasach we wszystkich gałęziach gospodarki ogromną wagę przywiązuje się do zagadnień logistyki. Coraz częściej na obrzeżach dużych miast budowane są wielkopowierzchniowe centra logistyczne, do których tirami przywożone są tysiące ton różnych towarów. Produkty układane są w magazynach skąd rozwożone są mniejszymi pojazdami do miejsc docelowych.

Centra logistyczne charakteryzują się ogromną powierzchnią magazynową, z której korzysta wiele firm równocześnie. Aby w pełni spełniały swoją funkcję muszą być przygotowane na składowanie towarów nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Oznacza to tyle, że magazyny powinny być wyposażone w specjalnie przygotowane regały umożliwiające układanie na nich towarów oraz dźwigi i podnośniki, dzięki którym opakowania zawierające produkty mogą być umieszczone na półkach.

Ponieważ utrzymanie powierzchni magazynowych w centrach logistycznych jest niezwykle kosztowne, bardzo ważne jest mądre rozmieszczanie towarów. Większość firm korzystających z takich magazynów stara się na różne sposoby zaoszczędzić miejsce, a tym samym pieniądze. Jednym ze sposobów oszczędzania jest wykorzystanie odpowiednich palet i skrzyniopalet (sprawdź: http://www.utzgroup.com.pl/pl/produkty/produkty-standardowe/skrzyniopalety/). Jak do tej pory najczęściej wykorzystywane są standardowe palety i skrzynki drewniane. Są one jednym z najtańszych tego typu produktów na rynku, ale niestety za niską ceną idzie również niska jakość. Najczęściej palety i skrzynki drewniane mogą zostać użyte tylko raz. Jeśli zależy nam na oszczędnościach w magazynowaniu warto zatem zastanowić się czy nie będzie lepszym wyjściem wykorzystanie nowoczesnej palety z tworzywa sztucznego lub skrzyniopalety plastikowej.

Wśród wielu zalet plastikowych palet i skrzyniopalet należy wymienić możliwość wielokrotnego użycia. Dzięki temu, że wykonane są najczęściej z polipropylenu lub polietylenu pojemniki takie mogą mieć kontakt z żywnością. Tworzywo sztuczne pozwala na to, aby w razie konieczności można było w prosty sposób umyć i zdezynfekować palety i skrzyniopalety.

W przypadku centrów logistycznych niezwykle ważny jest każdy metr powierzchni magazynowej, dlatego też niezwykle istotne jest to jak i gdzie można składować puste pojemniki. W przypadku tradycyjnych drewnianych palet i skrzyń magazynowanie ich bywa trudne i wymaga dużych powierzchni, co podnosi koszty magazynowania. Najnowsze palety i skrzyniopalety plastikowe można układać jedna na drugiej lub wkładać jedną w drugą dzięki kompatybilności ich kształtów. Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się również modele skrzyniopalet, które są składane, co również pozwala zaoszczędzić powierzchnię, na której są one składowane.

Decydując się na stworzenie własnego magazynu należy pamiętać jak bardzo ważne są pojemniki, w których znajduje się towar. Wybierając te wykonane z tworzywa sztucznego trzeba się liczyć z wyższymi kosztami zakupu, niemniej jednak możliwość wielokrotnego użytku oraz zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez puste pojemniki sprawia, że wydatek szybko się zwraca.

Categories Technologia